آیا چاپ دیجیتال ارزان به معنای بی کیفیت بودن کار است؟

۱۸ مرداد آیا چاپ دیجیتال ارزان به معنای بی کیفیت بودن کار است؟

کیفیت چاپ دیجیتال به چه عواملی بستگی دارد؟

روش های متعددی برای چاپ استفاده می شود که هر یک براساس کیفیت، تعداد تیراژ، سرعت کار و … قیمت های متفاوتی دارند. در این میان چاپ دیجیتال به عنوان یکی از روش های گران قیمت محسوب می شود. البته در تمامی چاپخانه ها نیز قیمت ها یکسان نیست و برخی از شرکت های چاپ، قیمت نازلتری دریافت می کنند. اما سوالی که ممکن است ذهن مشتریان را درگیر کند؛ آیا ارزان بودن چاپ دیجیتالی، به معنای بی کیفیت بودن کار است؟ برای پاسخ به این سوال باید چندین فاکتور را بررسی کرد:

چاپ دیجیتال

سرعت کار چاپ دیجیتال

سرعت کار چاپ در دستگاه های دیجیتالی عموما به یک شکل است. اما زمانی که مشتریان درخواست چاپ فوری داشته باشند. به طوری که در یک روز سفارشات زیادی را به چاپخانه تحویل دهند و در عین حال درخواست دریافت کار خود را در زمان کوتاهتری داشته باشند، قیمت چاپ دیجیتال افزایش پیدا می کند. بنابراین در این موارد نمی توان گران قیمت بودن را به معنای افزایش کیفیت کار دانست.

تعداد تیراژ چاپ دیجیتال

یک عامل تعیین کننده در قیمت چاپ، تعداد تیراژ چاپ است. اما با وجود اینکه در چاپ دیجیتال، تعداد تیراژ چاپ محدود است، اما در برخی از چاپخانه هایی که با چندین مرتبه چاپ، تعداد تیراژ را افزایش می دهند، هزینه چاپ تغییر نمی کند. اگر چه چاپ چندین تیراژ به زمان بیشتری نیاز دارد، اما برخلاف سایر روش های چاپ، هزینه کمتری برای آن محاسبه می شود. زیرا در این روش، تنها تیراژ اول هزینه ثابت را دارد و سایر تیراژها با قیمت بسیار کمی محاسبه می شوند. به همین دلیل اگر در چاپ دیجیتال تعداد تیراژ افزایش پیدا کند، قیمت کمتر است اما به معنای بی کیفیت بودن کار چاپ نیست.

محل استقرار چاپخانه

محلی که چاپخانه در آن مستقر و مشغول فعالیت است، تاثیر زیادی در قیمت چاپ دارد. از آنجا که چاپخانه ها در شهرهای بزرگتر و بویژه تهران مجبور به پرداخت هزینه های بیشتری هستند که در مقابل اجاره بهای ساختمان، دستمزد نیروی کار، مالیات، عوارض شهرداری و … پرداخت می شود. اما در شهرستان ها، این هزینه ها به مراتب کمتر می شود. بنابراین قیمت هایی که از سوی چاپخانه ها در شهرهای بزرگ و شهرهای کوچک تعیین می شود، متفاوت است. چاپ دیجیتال در شهرهای کوچک به دلیل هزینه تولید نازل، کمتر محاسبه می شود اما به معنای بی کیفیت بودن کار نیست.

تخصص در کار چاپ

دستگاه های دیجیتالی به صورت تمام اتوماتیک طراحی و ساخته می شوند. به طوری که حتی اپراتورهای مبتدی نیز می توانند به راحتی با دستگاه چاپ دیجیتالی کار کنند. با این وجود قبل از شروع فرآیند چاپ، باید دستگاه تنظیم شود. تنظیم دستگاه کمک زیادی به کیفیت کار می کند. حال اگر اپراتور توانایی تنظیم دستگاه را نداشته باشد، کیفیت چاپ کاهش می یابد. بنابراین می توان در این مورد گفت، گاهی قیمت ارزان چاپ دیجیتال نشان از بی کیفیت بودن کار است چرا که اپراتور به دستگاه تسلط کافی ندارد.

میزان تونر استفاده شده در چاپ

یکی از فاکتورهای مهم در چاپ، داشتن رنگ کافی می باشد. نوشته های کمرنگ و ناخوانا از سوی هیچ یک از مشتریان قابل پذیرش نیست. بنابراین یکی از دلایل ارزان بودن چاپ دیجیتال می تواند استفاده کمتر از تونر و جوهر باشد. در این صورت کیفیت کار کمتر می شود.

دستگاه های چاپ قدیمی

دستگاه چاپ دیجیتالی، جدیدترین شیوه چاپ را در اختیار چاپخانه ها قرار می دهد. با این وجود برخی از دستگاه ها قدیمی تر هستند که هزینه های آنها کمتر از جدیدترین دستگاه های چاپ دیجیتال می باشد. بنابراین اینکه در برخی از چاپخانه ها قیمت کمتری برای چاپ دیجیتالی دریافت می شود، می تواند به دلیل استفاده از دستگاه های دیجیتالی قدیمی تر باشد. این دستگاه ها اگر چه باب میل مشتری فرآیند چاپ را انجام می دهند، اما نسبت به دستگاه های مدرن دیجیتالی، کیفیت کمتری دارند.