آینده چاپ از دیدگاه فرانک رومانو

۲۸ تیر آینده چاپ از دیدگاه فرانک رومانو

آینده چاپ از دیدگاه فرانک رومانو  یکی از مشهورترین چهره‌های صنعت چاپ در دنیا

فرانک رومانو پیشگو نیست ،اما اظهار نظرهای او در خصوص صنعت چاپ کمتر از پیشگویی نیست.وی در کتابی که چندی پیش توسط انتشارات عصر روانه ی بازار شد ،به تشریح آینده ی صنعت چاپ پرداخت. کتاب” آینده چاپ در قرن بیست ویکم” به دو دلیل از اهمیت بسیاری برخوردار است.

اول، به خاطر نویسنده‌ی آن فرانک رومانوست که یکی از مشهورترین چهره‌های صنعت چاپ در زمینه‌ی فناوری و امور مربوط به آن به شمار می‌رود و بدون ارائه ی دانش و شناخت بی نظیر او از صنعت چاپ، این کتاب هرگز منتشر نمی‌شد. توانایی و مهارت او در ساده‌نویسی وی را به گوینده و نویسنده‌ای فعال و پرکار بدل کرده است. این کتاب نقطه نظرات منحصر بفرد فرانک رومانو در مورد صنعت چاپ امروزی است و نیز این که در آینده این صنعت چگونه عمل خواهد کرد.

فرانک رومانو

دوم، این کتاب در مجموع ارائه کننده‌ی انواع گوناگون فناوری‌های تولید، از چاپ جوهرافشان گرفته تا افست و تونِر است که همه اهداف مشترکی دارند.

فرانک رومانو دربخشی از کتاب می نویسد: هنوز هم در مورد آینده چاپ می‌نویسند، فناوری چاپ دیجیتال تا به حال در مسیری که ما اطلاعات خود را بدست می‌آوریم و می‌خوانیم دست‌اندازی کرده است.

کتاب‌های چاپی هم‌چنان متداول خواهند بود و تا زمانیکه مشتریان کتاب بخرند، ناشران به چاپ آن‌ها ادامه خواهند داد. ناشران به چاپ کتاب‌ بر اساس تقاضا به خاطر کاهش هزینه چاپ و انبارداری روی خواهند آورد. آینده‌ی چاپ کتاب خوب به نظر می‌رسد و فناوری تولید دیجیتال به رشد و توسعه مؤثر خود ادامه خواهد داد. در آینده حجم چاپ سنتی تا آن‌جایی که ما می‌دانیم نسبت به امروز کمتر خواهد بود. چاپ دیجیتال ، به‌ویژه جوهر افشان ، بدون وقفه رشد خواهد داشت. جامعه‌ای بدون کاغذ و چاپکار، دست کم تا آینده‌ای قابل پیش‌بینی واقعیت نخواهد داشت.

صنعت چاپ؛ سینما، رادیو و تلویزیون را پشت سر گذاشت. چاپ سانسور، نوشته‌های ناچیز و عقاید بد را پشت سر گذاشت. چاپ جنگ و صلح، شکست و پیروزی را پشت سر گذاشت. چاپ ماشینی شدن، خودکار شدن، و آشوب‌ بی‌پایان فناوری را پشت سر گذاشت. بنابراین اینترنت و کتاب‌های الکترونیک را نیز پشت سر خواهد گذاشت و بر خلاف تصور تمام افراد گمراهی که می‌گفتند”چاپ مرده است.” بیشتر از هر زمان  دیگری در تاریخ به حیات اش ادامه خواهد داد . زیرا شما نمی‌توانید با پیکسل‌های روی یک صفحه نمایشگر، همان نگاه و احساس مرکب در روی کاغذ را حس کنید. یک بروشور زیبای چاپ شده از محصولی که تبلیغ آن را می‌کند بیشتر حرف دارد، تا یک تبلیغ با متن و تعدادی تصاویر.

اگر سعی کنید در یک منطقه برای تک تک افراد Email بفرستید، چنین چیزی امکان پذیر نخواهد بود مگر این که از طریق کد پستی این کار را انجام دهید. چاپ دموکرات است. هرکس به آن دسترسی دارد، هر زمان، هرجا و بدون صرف انرژی. برای یک بچه کتابی را بخوانید. کتاب تجسم نوشته‌های خودش است. بچه کتاب را عزیز می‌دارد، ولی نمی‌تواند یک فایل الکترونیک را دوست داشته باشد و با آن به خواب رود.

برخی از کارهای چاپ به خاطر روش‌های جایگزین الکترونیک دچار رکود می‌شوند. این قابل پیش‌بینی است چون فناوری مقابل اوست؛ و کالاهای چاپ خاصی ضرر می‌کنند. ولی کالاهای جدید چاپ این خلاء را پر خواهند کرد زیرا فناوری چاپ نیز متوقف نشده است.

اگر کل صنعت چاپ از بین برود و کسی شیوه‌ی ارتباطی را با کاغذ ابداع کند، جهان نشان خواهد داد که این اختراع شگفت‌انگیزی است!

منبع: ایپنا