انواع چاپ کارت ویزیت

۰۳ تیر انواع چاپ کارت ویزیت

چاپ دیجیتال کارت ویزیت | چاپ کارت ویزیت

انواع کارت ویزیت

کارت ویزیت‌ها در ۶ دسته قابل طبقه بندی هستند که در زیر به شرح هر یک می‌پردازیم.

 • کارت ویزیت سلفون: این نوع کارت ویزیت بر روی مقوای ۳۰۰ گرم گلاسه چاپ می‌شود و پس از چاپ بر روی آن سلفون کشیده می‌شود که البته بر اساس سلیقه مشتری از سلفون مات یا سلفون براق می‌توان استفاده کرد. لایه سلفون موجب حفظ کیفیت و دوام بیشتر کارت ویزیت می‌شود و آن را مقاوم تر می‌سازد.
 • کارت ویزیت کتان: همانطور که از اسم آن پیداست، بر روی مقوای ۳۰۰ گرم کتان چاپ می‌شود. مقوای کتان بافت دار می‌باشد که انواع بافت آن نیز متفاوت است. در بین انواع کاغذهای کتان، کتان آلمان استحکام، ضخامت و همچنین شفافیت بیشتری نسبت به سایرین دارد. کارت ویزیت کتان برای طرح‌هایی با زمینه روشن مناسب بوده و معمولا طرح‌های با زمینه رنگی و تیره روی کاغذ کتان توصیه نمی شود. در کارت ویزیت کتان امکان نوشتن با خودکار وجود دارد.
 • کارت ویزیت چرمی: این نوع کارت ویزیت بر روی سطوح چرمی صورت می‌گیرد که بر روی آن یک سلفون براق نیز کشیده می‌شود. کارت ویزیت چرمی همچون کارت ویزیت کتان بافتدار است که بافت آن بصورت تکسچر چرمی می‎باشد.
 • کارت ویزیت لمینیت: این نوع کارت ویزیت بر روی مقوای ۳۰۰ گرم گلاسه چاپ می‌شود که لبه‌های آن کارت دور گرد است. پس از چاپ با لمینیت مات یا براق ۱۷۰ میکرون لمینیت می‌گردد. کارت ویزیت لمینت از استحکام و ماندگاری بیشتری نسبت به کارت ویزیت سلفون برخوردار است. کارت ویزیت لمینت در دو سایز ۸۵×۴۸ mm و۹۰ ×۵۵ mm چاپ می‌شود.
 • گلاسه روکش UV: اندازه این کارت ۴/۸*۸/۵ است که روی کاغذ گلاسه ۳۰۰ گرم چاپ شده و یک لایه UV بصورت روکش روی آن را می‌پوشاند. این نوع کارت به عنوان یک کارت معمولی و ارزان در بازار چاپ مطرح است و جهت تیراژهای بالا با هزینه پایین صورت می‌گیرد.
 • کارت ویزیت PVC: این نوع کارت ویزیت بر روی شیت‌های PVC (پلاستیکی) چاپ می‌شود. کارت ویزیت PVC با ضخامت‌های ۵۰۰ میکرون، ۸۰۰ میکرون و ۷۶۰ میکرون موجود می‌باشد.
 • لمینت مات و براق: این نوع کارت در سایز ۵ * ۹ سانتیمتر چاپ می‌شود و به صورت دور گرد بوده و دارای ضخامت بسیار بالایی نسبت به کارت‌های معمولی می‌باشد که همین امرموجب زیبایی این نوع کارت گردیده است. روکش این کارت در لمینت مات، مات و در لمینت براق، براق و درخشنده می‌باشد و به دلیل استحکام بالای این روکش، استحکام و ماندگاری آن نسبت به کارت‌های دیگر بالاتر است.
 • کارت ویزیت سه بعدی: این نوع کارت ویزیت قابلیت نمایش ۲ تا ۱۲ قاب را دارد. که برای سهولت و زیبایی در مشاهده از دو نوع طرح در آن استفاده می‌شود اما برای ایجاد دید حرکتی کارت، چندین طرح استفاده می‌شود.

business-cards-

انواع چاپ بر روی کارت ویزیت

چاپ کارت ویزیت با دستگاه‌ها و روش‌های متفاوتی صورت می‌گیرد که از آن جمله:

 • چاپ هلیوگراور

هلیوگرام (روتوگراور)، سیستم چاپ گود است. اگر چه مراحل آماده سازی این نوع چاپ بسیار گرانتر می باشد، اما برای چاپ ایده آل به شکل رول بر روی موادی همچون BOPP ، بهترین انتخاب به شمار می‌رود. در هلیوگرام می‌توان در تیراژ میلیونی چاپ کرد بطوری بیشترین کاربرد این نوع چاپ برای کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ می‌باشد.

 • چاپ فلکسو

این نوع چاپ در واقع نوعی چاپ برجسته می‌باشد و به دلیل استفاده از کلیشه‌های فتو پلیمر یا لاستیکی که انعطاف پذیر می‌باشند، فلکسو نامیده می‌شود. سرعت بالا و چاپ به شکل رول بر روی سطوح مختلف از جمله نایلون، متالایز در تیراژهای بالا با هزینه‌های پایین از ویژگی‌های چاپ فلکسو به شمار می‌رود.

 • چاپ ترموگرافی

این نوع چاپ به صورت غیرتماسی صورت می‌گیرد. در پایان کار نیز، در بخش‌هایی از قبل تعیین شده برجستگی ایجاد می‌گردد. در برجستگی این نوع چاپ، محل‌های خواسته شده در یک طرف کار، بصورت برجسته می‌شوند اما این شامل حال تمام چاپ نمی‎شود. دستگاه چاپ ترموگراف با روش پاشیدن پودر بر روی سطوح مورد نظر، بدون اینکه تماسی با سطح داشته باشد، عمل می‌کند.

 • چاپ سیلک اسکرین

این نوع چاپ از پرکاربردترین چاپ‌ها به شمار می‌رود و بر روی هر سطحی قابل انجام است و هیچ محدودیتی برای جنسی که چاپ بر روی آن انجام می‌شود، وجود ندارد. تنوع جوهر مورد استفاده در چاپ سیلک اسکرین، امکان چاپ روی مواد مختلف را فراهم کرده است. شیوه ساده این نوع چاپ باعث شده تا روی سطوح صاف، بی‌نظم و گرد و … امکان چاپ دیجیتال فراهم شود.