انواع کارت pvc

۰۷ تیر انواع کارت pvc

کارت پی وی سی | چاپ دیجیتال کارت pvc | کارت PVC

امروزه کارت PVC در ابعاد گوناگون و برای اهداف مختلفی به کار گرفته می شود. تشخیص سن افراد، شناسایی افراد برای اعطای مجوز دستیابی به مراکز داده و یا ارائه خدمات خاص متناسب با سطح دستیابی تعریف شده به افراد، نمونه هایی از کاربرد کارتهای PVC است.

این کارت ها را می توان بر اساس خصوصیات فیزیکی و جسم کارت، به چهار نوع اصلی تقسیم کرد که عبارتند از: کارت های حافظه ای، کارت های تماسی، کارت های غیرتماسی و کارت های ترکیبی.

Pvc cards

کارت های PVC حافظه ای

این کارت ها مانند کارت های مغناطیسی بوده و تنها جهت نگهداری اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند. این کارت ها توسط دستگاه کارت خوانی که یک کانال ارتباطی را تحت کنترل کامل خود دارد، هدایت می شوند. در این نوع از کارت های هوشمند، اطلاعات امنیتی بر روی کارت ضبط شده و ورود به اطلاعات موجود بدون وارد کردن رمز توسط صاحب کارت، ممکن نخواهد بود .

کارت های PVC بدون تماس (Contactless)

کارت های بدون تماس در واقع کارت های پلاستیکی PVC چند لایه ای هستند که لایه اول و آخر آنها مختص چاپ بوده و لایه میانی انها حاوی یک سیم پیچ بسیار نازک به همراه یک آی سی بسیار کوچک است. این آی سی انرژی الکتریکی را به صورت موجی ارسالی از سوی کارتخوان دریافت کرده و آن را به ولتاژ تبدیل می نماید، سپس شروع به فعالیت نموده و از طریق موج دریافتی، اطلاعات کد کارت را ارسال می نماید. کارت های بدون تماس مجهز به سیستم ( RFID (Radio Frequency IDentification هستند و به دارنده کارت این اجازه را می دهند که تنها با نزدیک کردن کارت به محل مشخص شده به راحتی به محل وارد شود. این گونه کارت های PVC را می توان حتی بدون خارج کردن از کیف استفاده نمود.

کارت های PVC تماسی

نوع پیچیده تری از کارتهای هوشمند هستند که تراشه ای خاص در آنها تعبیه شده است. در این تراشه چهار نوع اطلاعات اصلی وجود دارد که عبارتند از: حافظه فقط خواندنی، حافظه غیر فرار، حافظه موقت و ابزار ورود و خروج اطلاعات. سیستم عامل تراشه در بخش حافظه فقط خواندنی کارت و دیگر اطلاعات و برنامه های کاربردی، در بخش حافظه غیر فرار نگهداری می شود. مهمترین ویژگی این نوع کارت های PVC، امنیت بالای آن در تبادل اطلاعات است به طوری که حتی در صورت مفقود شدن کارت، اطلاعات موجود در آن برای دیگران غیر قابل دسترس خواهد بود. امنیت و رمزنگاری اطلاعات، دو پارامتر مهم این فناوری است.

کارت هوشمند و کارت حافظه

کارت هوشمند و کارت حافظه از لحاظ شکل ظاهری و ابعاد یکسان هستند. تفاوت این دو کارت در ساختار تراشه آنها ست و اینکه کارت هوشمند قادر به پردازش داده ها می باشد در حالیکه کارت حافظه صرفا برای ذخیره سازی اطلاعات به کار گرفته می شود و پردازش اطلاعات در آن به واسطه دستگاه کارت خوان و به وسیله پردازنده متصل به کارت خوان صورت می پذیرد.

احراز هویت افراد، اطمینان از محرمانه باقی ماندن داده های ذخیره شده و اطمینان از عدم افشای داده ها حین انتقال، سه دلیل برای ضرورت استفاده از کارت های هوشمند در موارد امنیتی است. به طور کلی کارت های هوشمند را از لحاظ روش برقراری ارتباط می توان به دو دسته کارت های هوشمند تماسی (Contact) و کارت های هوشمند غیرتماسی (Contactless) تقسیم بندی نمود که همانطور که پیشتر اشاره شد عملیات خواندن و نوشتن در انواع تماسی با قرار دادن آنها در دستگاه های کارت خوان و در انواع غیر تماسی صرفا با قرار گرفتن در فاصله ای نزدیک به کارت خوان واز طریق امواج RF صورت میگیرد. این ساختار خاص، قابلیت های فوق العاده ای را به کارت های هوشمند داده است که نقطه تمایز آن با کارت های حافظه (Memory Card) محسوب می شود، از جمله این قابلیت ها عبارتند از:

  • تامین امنیت بالا و استفاده از الگوریتم های رمزنگاری.
  • امکان استفاده چند منظوره از کارت به عنوان کارت بانکی، کارت شناسایی، مجوز ورود و دسترسی به سیستم حضور و غیاب و . . . .
  • سهولت در تمدید اعتبار یا ابطال کارت.
  • امکان ذخیره و استفاده از مشخصات زیست سنجی (بایومتریک).