تاسیس چاپخانه

۰۲ مرداد تاسیس چاپخانه

برای تاسیس چاپخانه باید چه اقداماتی کرد و چه علمی نیاز است؟

برای تأسیس یک چاپخانه توجه به موراد زیر الزامیست:

وجود انگیزه، علاقه و پشتکار

اولین نکته‌ای که برای ورود به هر حرفه‌ای باید به آن توجه نمود، وجود علاقه و استعداد کافی برای دنبال نمودن آن کار می‌باشد. علاقه، استعداد و پشتکار سه مؤلفه که مکمل یکدیگر به شمار می‌روند به طوری که بدون وجود یکی، دیگری کارایی خود را از دست می‌دهد. کار چاپ باید از جذابیت کافی برای مدیران چاپخانه برخوردار باشد در غیر این صورت تنها به عنوان یک منبع درآمد در نظر گرفته می‌شود و از هدف اصلی خود دور می‌شوند. استعداد و توانایی انجام امور، صبوری در برخورد با مشتریان، دانش کافی برای چاپ و … نیز موجب ارتقا راندمان کار می‌گردد. در پایان پشتکار تکمیل کننده علاقه و استعداد است. چه بسا در طی کار، چاپخانه ورشکسته شود و یا نتیجه مطلوب را به دست ندهد. وجود پشتکار در این مواقع مانع از عقب نشینی می‌شود.

تاسیس چاپخانهآشنایی با فن ویراستاری

یکی از مورادی که در چاپخانه‌ها باید مد نظر کارکنان چاپخانه باشد، هنر ویراستاری می‌باشد. بسیاری از مشتریان خواهان ویرایش مطالب و نوشتارهای خود هستند. از سوی دیگر مطالب نیز باید از جهات گوناگون محتوا، زبان، دقت، نظم، آراستگی، رعایت علائم نگارشی، رعایت نکات دستوری و املائی و نگارشی بازبینی شوند. ویراستاری باید پس از نگارش صورت بگیرد؛ زیرا به هنگام نگارش نویسنده از حالت طبیعی و عادی خود جدا شده و بیشتر به تفکر، خلاقیت و آفرینش توجه می‌کند پس از این مرحله، نوشته باید اصلاح و ویرایش گردد. در صورت نبود علم کافی برای ویراستاری، سفارشات به درستی صورت نمی‎گیرد و در نتیجه از اعتبار مرکز چاپ کاسته می‌شود.

آشنایی با انواع چاپ

با توجه به اینکه امروزه شاهد انواع چاپ دیجیتال و افست می‌باشیم، شناخت امتیازات و معایب این نوع چاپ‌ها برای مدیران چاپخانه ضرورت دارد. یک مدیر باید بتوانند نوع چاپ را برای هر سطح مشخص نماید.

استخدام کارمندان حرفه‎ای

کسانی که اقدام به تأسیس مراکز چاپ می‌کنند، ممکن است خود در رأس کار قرار گرفته و مستقیماً در محیط کار فعالیت نکنند و تنها به رتق و فتق امور بپردازند و عملیات چاپ، طراحی، صحافی و … به کارمندان بسپارند. در اینجا وجود پرسنل خلاق، حرفه‎ای، کاربلد و … از الزامات چاپخانه به شمار می‌رود. لذا کسانی که خواهان تأسیس چاپخانه می‌باشند باید بتوانند از میان متقاضیان کار افرادی را استخدام نمایند که آشنایی کافی با امور چاپ را داشته باشند.

توانایی خرید بهترین تجهیزات و امکانات چاپ

مراکز چاپ نیازمند تجهیزات و امکاناتی برای انجام  انواع اعم از چاپ دیجیتال و . . .  می‌باشد، دقت در خرید دستگاه‌های باکیفیت و شناخت آنها یکی از مهمترین نکاتی است که باید مد نظر مدیران چاپخانه قرار گیرد.

دریافت مجوز کار

مجوز چاپ برای تاسیس یک چاپخانه ضروری است. برای دریافت مجوز موارد زیر الزامی می‌باشد:

  • داشتن۱۰سال سابقه کار در امور فنى چاپ، ۵ سال سابقه کار در امور لیتوگرافى و ۵ سال سابقه کار چاپ سیلک
  • داشتن یک سال سابقه تحصیل در هر یک از رشته‌هاى مربوط به چاپ
  • در صورت نداشتن شرایط تحصیلی، سایر مدارک متقاضیان توسط شورایى متشکل از مدیرکل چاپ و نشر و دو نفر کارشناس با سابقه در صنعت چاپ، بررسی می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز چاپخانه عبارت است از؛ تقاضانامه، کپی تمام صفحات شناسنامه، کپی آخرین مدرک تحصیلى، کپی کارت پایان خدمت، هشت قطعه عکس ۳*۴، گواهى سابقه کار، گواهى عدم سوء پیشینه، تکمیل فرم.

 

Tags: