بسته بندی، عامل موفقیت صنایع دستی

۲۶ تیر بسته بندی، عامل موفقیت صنایع دستی

نقش چاپ دیجیتال در بسته بندی صنایع دستی

بسته‌بندی، یکی از مشکلات جدی صنایع دستی است که موجب شده گردشگران، رغبت چندانی به خرید صنایع دستی به عنوان هدیه یا سوغات نداشته باشند؛ مشکلی که هنوز تدبیری برای آن در نظر گرفته نشده است. بسیاری از مواقع زمانی که یک گردشگر خارجی برای تهیه صنایع دستی ایران به فروشگاه های عرضه آثار هنری دست ساز مراجعه می کند، با وجود تمایل فراوان به خرید این قبیل آثار با مشکل کمبود بسته بندی مناسب رو به رو می شود، بسته بندی که در عین زیبایی کیفیت لازم را برای حمل کالا داشته باشد. همین امر شاید یکی از نقاط ضعف صنایع دستی ایران باشد که مردم آن را برای هدیه دادن نامناسب می دانند.

بسته بندی صنایع دستی

سامان خسروانی، مدیر فروش یکی از غرفه های حاضر در نخستین کاروان صنایع دستی که به طور تخصصی به بسته بندی صنایع دستی می پردازد، در رابطه با صنعت چاپ دیجیتال و بسته بندی صنایع دستی معتقد است در بازار هنرهای دستی ایران، با وجود اینکه کالاهای نفیس تولید می شود اما نحوه عرضه این کالاها مناسب نیست. کالاهای دستی به صورت تک جعبه به فروشگاه های عرضه کننده توزیع نمی شود بلکه نحوه توزیع و پخش به صورت عمده است.

خسروانی  گفت: «در حال حاضر به تهیه بسته بندی هایی که در اصطلاح حرفه ای از آن به عنوان سفارشی و نفیس نام برده می شود، کمتر توجه می شود. تولید کنندگان صنایع دستی در ایران باید توجه کنند تهیه بسته بندی نفیس برای صنایع دستی ایرانی که صنعتی ارزشمند است، هزینه اضافی به شمار نمی رود بلکه در واقع نوعی ارزش افزوده برای فروش کالا محسوب می شود. بسته بندی سبب جذب مشتری و فروش کالا می شود در حالی که تهیه این بسته بندی ها هزینه چندانی ندارد و به طور میانگین یک جعبه نفیس با سایز متوسط بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان هزینه تمام شده دارد در حالی که رعایت این نکته ساده کالا را چشم نوازتر میکند و بر فروش آن می افزاید اما با این وجود بسیاری از هنرمندان صنایع دستی بسته بندی مناسب را هزینه اضافه می دانند.»

او با بیان اینکه تاکنون موسسه ای به کار تخصصی بسته بندی صنایع دستی نپرداخته گفت: «در ایران بیشتر شرکت هایی که به کار بسته بندی صنایع دستی می پردازند، کارگاه های کوچکی هستند که طراح ندارند و به همین دلیل تنوع در کار بسته بندی آن ها وجود ندارد. در حالی که برای انتخاب رنگ مناسب برای پارچه های مورد استفاده، طراحی شکل مناسب جعبه که مناسب کالا باشد و همچنین از لحاظ هزینه نقش طراح مهم است اما با وجود اهمیتی که نقش طراح در بسته بندی دارد، در رشته های دانشگاهی مرتبط با صنایع دستی فقط واحدهای جزئی در این باره ارائه می شود و رشته تخصصی برای طراحی و بسته بندی صنایع دستی در دانشگاه ها نیست در حالی که با توجه به تخصصی شدن صنایع دستی تحصیلات دانشگاهی دراین زمینه می تواند تا حدودی کمبودهای این صنعت را جبران کرد.»

این هنرمند صنایع دستی درباره مواد مورد استفاده در بسته بندی صنایع دستی بیان کرد: «یکی از اصلی ترین مواد در تهیه بسته بندی صنایع دستی پارچه است که معمولا از جنس جیر استفاده می شود اما برای اینکه خلاقیت در کار بسته بندی وارد شود از ترمه و همچنین به تازگی از پارچه هایی که خودشان صنایع دستی به حساب می آیند مانند استفاده از هنرهایی نظیر پته دوزی، قلم زنی و … نیز در تهیه جعبه های آثار هنری دست ساز استفاده می کنیم که در کاروان بعدی در غرفه عرضه می شود.»

منبع: ایپنا