تاریخچه چاپ افست

۰۶ اردیبهشت تاریخچه چاپ افست

چاپ افست

افست به معنای غیرمستقیم و متعال کردن است، چاپ افست یکی از قدیمی ترین و قابل اعتماد ترین روش های چاپ است. بسیاری از نسخ معروفترین کتاب های جهان طی سالیان متمادی با چاپ افست چاپ شده و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

ایرا، و روبل آمریکایی و گاسیارها من آلمانی که مقیم آمریکا بود از کسانی اند که اختراع چاپ افست را به آنها نسبت می دهند.این دانشمندان حوالی سال ۱۹۰۴ میلادی و تقریبا به صورت همزمان و البته در مکان های متفاوت بر روی فرم های لیتوگرافی غیر مستقیم پژوهش کرده و از آنها بهره می بردند. روبل یک کارخانه کوچک چاپ به همراه تجهیزات پیش از چاپ افست داشت، هنگامی که کیفیت چاپ اسکناس هایی که مسئول چاپ آنها بود به مشکل برمی خورد از یک لاستیک نرم تر برای چاپ استفاده می کند و سهل انگاری یکی از کارگران هنگام چاپ که هر چند دور یکبار عمدا کاغذ را وارد چاپ نمی کرد باعث می شود که با نبودن کاغذ، مرکب نخست به روی لاستیک و سپس به پشت کاغذ بعدی انتقال یابد و کاغذ باطله هایی پدید آیند به مراتب بهتراز چاپ اصلی بودند!! این کشف مهم که البته ناشی از یک اشتباه بود به شدت مهم است و سرآغاز چاپ افست گردید که حقیقتا صنعت چاپ را متحول کرد.

offset printing

روبل از آن پس برای تحقیق و توسعه ی روش چاپی غیرمستقیم با فرم های لیتوگرافی را رها کرد و این روش تازه را که « چاپ افست» نامید برای کار انتخاب کرد. در ایران قدم‌هاى اولیه چاپ به‌ وسیله افست توسط چاپ لترپرس برداشته شد. مشهورترین دستگاه‌هاى چاپ افست، محصول کارخانه‌هاى (هایدلبرگ) و (رولند) آلمان غربى (پلانتا) آلمان شرقى است که بین سال‌هاى ۱۳۱۸ – ۱۳۱۷هـ.ش. برابر با ۱۹۳۹ میلادى به ایران وارد شد. اولین چاپخانه‌اى که در ایران داراى ماشین افست شد، چاپ‌خانه مجلس بود که یک ماشین چاپ افست ساخت آلمان با مارک پلانیت بین سال‌هاى ۱۳۱۸ – ۱۳۱۷هـ.ش. برابر با ۱۹۳۹ میلادى خریدارى کرد. این ماشین با ژنراتورهاى مجلس کار مى‌کرد و براى چاپ تمبر مورد استفاده قرار مى‌گرفت. تمبر، سفته، برات، دسته‌چک‌ها و تمامى اوراق بهادار با این دستگاه چاپ مى‌شد. در سال ۱۳۲۰ چاپ‌خانه رنگین با چاپ افست شروع به‌ کار کرد و هدف آن چاپ دفترچه‌هاى شناسنامه بود. بعد از آن چاپخانه بانک ملی ایران هم یک دستگاه افست خریداری کرد، چاپخانه روزنامه اطلاعات هم به تکاپو افتاد تا در این مسیر گام بر دارد و کیهان هم پس از مدتی در این مسیر حرکت کرد. همانطور که می دانید کیهان و اطلاعات دو موسسه بزرگ چاپخانه ای کشور به شمار می آمدند که علاوه بر چاپ روزنامه به ارایه خدمات مختلفی در زمینه چاپ مشغول بودند والبته کم وبیش هستند. ساختار یک دستگاه چاپ افست بسته به این که کاغذ مصرفی آن رول و یا ورق باشد متفاوت است. البته استفاده از دستگاه های چاپ ورقی بسیار متداول تر است.