دستگاه چاپ ریسوگراف

۱۲ بهمن دستگاه چاپ ریسوگراف

 ریسوگراف

ریسوگراف (Risograph) در ابتدا نام تجاری یکی از محصولات ژاپنی در زمینه صنعت چاپ بود. اما به تدریج وارد عرصه چاپ شد و به عنوان یک اسم عام مورد استفاده قرار گرفت. آنچه امروزه به عنوان چاپ ریسوگراف شناخته شده، با استفاده از ۹۰ دستگاه چاپ قابل انجام است. دستگاهی که برای چاپ ریسو انجام می‏شود، همچون دستگاه‎ها‏ی استنسیل قدیمی کار می‏کند که در حال حاضر امکانات جدیدتری نیز در آنها تعبیه شده است.

در شیوه چاپ ریسوگرافی نوعی مرکب خمیری شکل درون استوانه ای به نام درام (Drum) قرار می گیرد و کل سطح این استوانه را می‏پوشاند که مانع از عبور مرکب می‏شود. به این پوشش مستر (Master) گفته می‏شود که در جاهایی که قرار است روی کاغذ چاپ گردد، بر روی سطح مستر منافذ بسیار ریزی ایجاد می شود. زمانی که کاغذ در تماس با مستر قرار می‎گیرد، مرکب به بیرون از این پوشش تراوش می‏کند و از این طرق، طرح مورد نظر روی کاغذ چاپ می‎شود.

ریسوگراف

نحوه کار دستگاه چاپ ریسوگراف

در گذشته دستگاه چاپ ریسوگراف در مدارس و ارگان‎ها‏ی دولتی استفاده می‏شد که حاصل کار ،یک چاپ بی کیفت بود و تنها در حد انجام مسئولیت، کار می‏کرد. در این نوع دستگاه، اپراتور باید با قلمی نوک تیز و مخصوص مطالب را روی سطح مستر بنویسد تا سطح خراشیده شود و سپس مستر را روی درام می کشید و از این طریق عملیات چاپ شروع می‏شد. دستگاه های قدیمی چاپ ریسوگرافی قابلیت چاپ عکس را نداشت. البته دستگاه‎ها‏ی جدید ریسوگرافی دارای امکانات و کیفیت بهتری هستند.

دستگاههای ریسوگرافی جدید دارای سیستم اسکنر هستند که برگه نوشته یا پرینت شده را اسکن می کنند. همچنین این نوع دستگاه‎ها از طریق یک سیستم حرارتی (Heater) نوشته‎ها‏،‌ نقش‎ها‏ و یا طرح‎ها‏ را روی مستر ایجاد می کنند و بصورت اتوماتیک، آن را روی درام حک می‎کند. با حرکت دورانی درام، کاغذ‎ها‏ پشت سر هم به داخل دستگاه کشیده شده و در تماس با درام قرار می‏گیرند و طرح مورد نظر چاپ می‏شود. برخی دستگاه‎ها‏ی ریسو گرافی، قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارند و بطور مستقیم مستر را با فایلی که از کامپیوتر دریافت می کنند، متصل می سازند. این دستگاه‎ها‏ قابلیت چاپ عکس و ترام را نیز دارا هستند و می‏توانند متن، خط و جداول را بخوبی چاپ نمایند.

نکاتی درباره چاپ ریسو گرافی

  1. دستگاه‎ها‏ی ریسو گرافی زمانی قابل استفاده هستند که تعداد تیراژ چاپ کم باشد ( حداقل ۲۰۰ برگ). چرا که مستر در این دستگاه یکبار مصرف است و بعد از چاپ شدن کار باید کنار گذاشته شود و برای کار جدید، مجدد یک مستر جدید ساخته شود. بنابراین برای چاپ بیش از ۲۰۰ برگ بهتر است ا از دستگاه فتوکپی استفاده شود. به همین دلیل برای مکانهایی چون مدارس، شرکت‎ها‏ و ارگان‎ها‏ی دولتی استفاده می‏شود و ظرفیت کافی برای استفاده در چاپخانه‎ها‏ را ندارد.
  2. سرعت چاپ دستگاه‎ها‏ی ریسوگرافی از دستگاه‎ها‏ی فتوکپی بیشتر است و می‏تواند در هر دقیقه تا ۱۳۰ برگ را چاپ کند.
  3. هر درام دستگاه ریسوگرافی با یک رنگ مرکب پر می شود که همه دستگاه‎ها‏ی ریسو، یک درام پر شده با رنگ مشکی دارند. این امر موجب می‏شود تا دستگاه بتواند چاپ سیاه و سفید را بخوبی انجام دهد. در صورتی که اپراتور قصد داشته باشد از سایر رنگ‎ها‏ استفادکند، برای هر رنگ باید یک درام اضافی بگیرد که هزینه چاپ بالا می‏رود. هزینه هر دو درام با قیمت خودِ دستگاه یکسان است.
  4. رنگ مرکب‎ها‏ی موجود دستگاه ریسو گرافی می‏تواند سبز، زرد، سبز، قرمز، مشکی، آبی، قهوه ای، طلایی و نقره ای باشد. برای چاپ چند رنگ باید ابتدا یکبار با درام اول، رنگ اول چاپ و سپس درام تعویض شده و رنگ دوم چاپ می‎شود.
  5. در دستگاه‎ها‏ی جدید ریسو گراف، ۲ درام داخل دستگاه تعبیه می‏شود که از این طریق می‏توان همزمان دو رنگ را در دستگاه قرار داد. البته امکان ترکیب رنگها را وجود ندارد.
  6. قابلیت دستگاه ریسوگراف، چاپ ۱۰ هزار برگ می‏باشد. به هر میزان که تعداد چاپ بیشتر می‏شود، کیفیت چاپ نیز کاهش می‏یابد و ممکن است اطراف نوشته‎ها‏ سایه دار شود زیرا منافذ ایجاد شده بر روی مستر، گشاد می‏شود.
  7. دستگاه چاپ مستر باید در هر ۱۰۰۰ عدد چاپ دوباره ساخته شود تا کیفیت چاپ افزایش یابد.
  8. کیفیت چاپ ریسو بسته به نوع و مدل دستگاه و میزان کیفیت مواد مصرفی است. استفاده از مرکب و مستر غیر فابریک هزینه‎ها‏ی چاپ را کاهش می‏دهد اما ممکن است کیفیت چاپ نیز کمتر شود.
  9. دستگاه چاپ ریسو می‏تواند بر روی کاغذهای ۶۰ تا ۲۰۰ گرمی چاپ انجام دهد. البته این دستگاه قابلیت چاپ بر روی مقوای گلاسه را ندارد زیرا مرکب روی کاغذ گلاسه پخش می‏شود.
  10. دستگاه چاپ ریسوگراف قابلیت چاپ بر روی انواع سربرگ، انواع تراکت تبلیغاتی، انواع پاکت، فاکتور و .. را دارد.