صحافی و چاپ کتاب

۰۹ آبان صحافی و چاپ کتاب

صحافی کتاب|چاپ دیجیتال کتاب |طراحی و چاپ کتاب

انتشار کتاب از مراحل صحافی و چاپ‎ می‎‎گذرد که هر کدام از این مراحل نیز نیازمند طی نمودن شرایط خاصی‎ می‎‎باشند. در زیر به شرح آنها‎ می‎‎پردازیم:

صحافی کتاب1چاپ کتاب

برای چاپ کتاب ابتدا باید فایل مورد نظر که حاوی اطلاعات کتاب است در یک PDF حاضر شود. این فایل باید بدون هیچگونه غلط تایپی، دستوری و املایی باشد. همچنین باید در نرم افزار ایندیزاین ویرایش شود تا براساس فرمت یک کتاب باشد. ویرایش نهایی متن کتاب‎ می‎‎تواند توسط انتشارات نیز انجام شود که در این صورت فایل باید به صورت Word بوده تا قابل ویرایش باشد. هزینه صفحه آرایی کتاب توسط انتشارات از هزینه چاپ جدا محاسبه‎ می‎‎شود. در فایل نهایی اطلاعاتی چون مطالب کتاب: صفحه عنوان کتاب و نویسندگان ـ مقدمه ـ پیشگفتار ـ صفحه، تقدیم ـ فهرست و …، مطالب اصلی و منابع ذکر‎ می‎‎گردد.

عقد قرارداد با مراکز چاپ کتاب

انتشارات از دو طریق با متقاضیان چاپ قرارداد منعقد‎ می‎‎نماید. متقاضیان برای انعقاد قرارداد به شکل حضوری ابتدا باید از طریق تماس وقت قبلی تعیین نمایند و هنگام حضور نیز کارت شناسایی و فایل کتاب را به همراه داشته باشند. در انعقاد قرارداد به طریق غیرحضوری، افرادی که در شهرستان هستند‎ می‎‎توانند از طریق اینترنتی اقدام نمایند. در این روش مدارک بصورت اسکن شده در سایت قرار می گیرند.

مدارک لازم برای انعقاد قرارداد چاپ کتاب

  • کپی کارت ملی و شناسنامه
  • رضایت‌نامه (قرارداد) که در دفتر اسناد رسمی گواهی به امضا رسیده باشد
  • فایل کتاب

انجام مراحل اداری

در این مرحله اخذ مجوزهای لازم از شابک و فیپا صورت‎ می‎‎گیرد که این امر به واسطه انتشارات انجام‎ می‎‎شود. فیپا پس از ۷ روز توسط کتابخانه ملی صادر‎ می‎‎گردد. دریافت شابک و مجوز از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از دیگر مراحل اداری‎ می‎‎باشد تا کتاب مجوزهای لازم را اخذ کرده و مطابق با فرهنگ اسلامی و عرف جامعه باشند. برای کتابهای علمی پس از ۱۰ روز کاری، مجوز صادر‎ می‎‎شود و برای کتابهای مذهبی، فلسفه، شعر و … یک الی چهار ماه طول‎ می‎‎کشد. پس از دریافت مجوز انجام تغییر در کتاب امکان‌پذیر نخواهد بود.

چنانچه در این مرحله کتاب با مشکل مواجه شود و ایراداتی از سوی وزارت ارشاد اسلامی به انتشارات ابلاغ شود، نویسنده موظف خواهد بود تا در ظرف مدت ۱۵ روز اصلاحات را انجام داده و کتاب را مجددا برای چاپ آماده نماید.

طراحی جلد

پس از اخذ مجوز باید طرح روی کتاب مشخص شود. این کار‎ می‎‎تواند توسط خود نویسنده و یا انتشارات انجام شود. اگر متقاضی این کار را بر عهده انتشارات گذارد، این موسسه نیز طرح‎های مورد نظر خود را برای ایمیل نویسنده ارسال، تا وی نیز از میان آنها یکی را برگزیند. پس از انتخاب طرح، کتاب برای چاپ آماده‎ می‎‎شود.

چاپ کتاب

برای چاپ دیجیتال کتاب به حداکثر ۱۵ روز زمان نیاز است که پس از آن، کتاب به متقاضی تحویل داده‎ می‎‎شود.

صحافی کتاب

آنچه تاکنون گفته شد مربوط به چاپ کتاب بود. برای صحافی روش‎های متعددی به کار برده‎ می‎‎شود. در اینجا به شرح انواع روش‎های صحافی کتاب‎ می‎‎پردازیم.

تا کردن کتاب

تا کردن کتاب توسط ماشین‌های تاکن برای مصارف گوناگون انواع مدل‌های ورق تاکنی صورت‎ می‎‎گیرد. برای انواع تای رولی و سایر انواع تا در پانل‌های تودرتو (آشیانه‌ای)، عرض قسمت‌های داخلی باید کوچکتر باشد تا هنگامی که هر پانل دور دیگری می‌پیچد، حجم بیشتری به دست آید. میزان تنظیم آن به وزن و ضخامت کاغذ و نیز جاگذاری تا بستگی دارد. تهیه یک نمونه کاغذی به شما کمک می‌کند تا اندازه‌های پانل را برای مطابقت با انواع تا از پیش تعیین کنید.

دوخت مفتولی کتاب

در دوخت مفتولی کتاب، یک یا چند بست فلزی در تای وسط فرم تا شده آشیانه‌ای به کار برده‎ می‎‎شود که برای دسته‌های ۶۰ ورقی یا کمتر از “۲۵/۰ مناسب ‎ می‎‎باشند. این روش در صحافی متدول است که کل تعداد صفحات باید بر چهار قسمت تقسیم شوند.

مارپیچ فلزی یا پلاستیکی

در این روش، مارپیچ فلزی یا پلاستیکی روکش‌دار دور حفره‌های از پیش ایجاد شده و در حاشیه می‌پیچد. زمانی که کتاب باز‎ می‎‎شود، صاف و مسطح خواهد بود. با این وجود طرح‌های چلیپایی روی صفحات رو به رو در یک خط قرار نمی‎گیرند.

دوخت حلقه‌ای کتاب

در دوخت حلقه‎ای کتاب، از یک سیم فلزی استفاده می‌شود و حلقه‌ای به وجود می‌آورد که وارد عطف‎ می‎‎گردد. در این روش می‌توانیم دسته‌ای را در یک کلاسور حلقه‌ای جابه‎جا کنیم.

دوخت لبه‌ای کتاب

در روش دوخت لبه ای کتاب، دسته‌ای از فرم تا شده از یک قسمت عطف به اندازه ۴/۱ به موازات حاشیه خارجی منگنه‎ می‎‎شوند. اگر چه در این روش کاغذها به صورت صاف نمی‌مانند اما روش صحافی ارزان و بادوامی محسوب‎ می‎‎شود.

دوخت عطف با مفتول

در شیوه دوخت عطف با مفتول، دندانه‌های فلزی از داخل متصل وارد سوراخ‌های از پیش ایجاد شده روی حاشیه شده و سپس این دندانه‎ها بهم پیوند داده‎ می‎‎شوند تا یک حلقه کامل شکل بگیرد. زمانی که کتاب باز‎ می‎‎شود، حالت مسطح داشته و طرح‌های جلیپایی روی صفحات رو به رو در یک ردیف قرار‎ می‎‎گیرند.

روش صحافی lay-flat

روش صحافی lay-flat به صحافی کامل شبیه است که با چسب اضافی میان صفحات و جلد مسطح‌تر‎ می‎‎گردد. چنانچه نیاز باشد‎ می‎‎توان بدون استفاده از دست‌ها کتاب خواند و یا زمانی‌ که اندازه قطر کتاب برای سایر روش‌ها مناسب نیست، از این شیوه برای صحافی کتاب استفاده کرد.

شیوه صحافی جلد کتاب

روش صحافی جلد، دوام و مقاومت بالایی دارد. در این روش فرم‌های تا شده به صورت دوخته شده یا چسب‌دار کنار یکدیگر قرار‎ می‎‎گیرند و سپس به یک جلد محکم چسبانده‎ می‎‎شوند. به این روش صحافی کتاب نیز گفته‎ می‎‎شود که نسبت به سایر روش‌ها گرانتر‎ می‎‎باشد.

روش شانه پلاستیکی

در این روش، روی کاغذ و در قسمت حاشیه اتصال سوراخ‌هایی پانج می گردد که با عطف پلاستیکی دانه‌دار مطابقت دارد. یکی از مزایا روش شانه پلاستیکی، امکان چاپ روی کتاب بعد از صحافی است. این روش نسبت به سایر روشها ارزانتر بوده اما استحکام و مقاومت زیادی ندارد.

روش صحافی کامل

صحافی کامل روشی که برای گزارشات سالانه، کتاب‌ها و کاتالوگ‌های بزرگ متداول است. قسمت عطف داخلی دسته فرم تا و چسبکاری شده و سپس به عطف جلد چسبانده می‌گردد تا سطح کتاب یک دست شکل بگیرد. صحافی کامل برای کتابهایی کاربرد دارد که حداقل ضخامت آنها ۶/۱ و در صورت چاپی بدل عطف ۸/۱ باشد.