منظور از چاپ دیجیتال حرفه ای چیست؟

۲۴ شهریور منظور از چاپ دیجیتال حرفه ای چیست؟

چاپ دیجیتال به عنوان یکی از جدیدترین روش های چاپ به شمار می رود

 

فرآیند چاپ به دلیل حساسیت بالایی که دارد و در ارتباط با مخاطبان قرار می گیرد، باید به طور حرفه ای انجام شود. در این رابطه چاپ دیجیتال به عنوان یکی از جدیدترین روش های چاپ به شمار می رود. از این روش برای چاپ بنر، لیبل، کاتالوگ، کارت ویزیت، بروشور، لفاف های بسته، لیبل، عکس و … استفاده می شود. در صورتی که چاپ کتاب برای تیراژ پایین باشد، بهترین گزینه، چاپ دیجیتال است.

%da%86%d8%a7%d9%be-%d8%af%db%8c%d8%ac%db%8c%d8%aa%d8%a7%d9%84-%d8%ad%d8%b1%d9%81%d9%87-%d8%a7%db%8c

چاپ دیجیتال حرفه ای

چاپ دیجیتال حرفه ای توسط چاپگرهای لارج فرمت و یا چاپگرهای لیزری و جوهرافشان حرفه ای و برای تیراژهای کم تعداد بوسیله نشر رومیزی و دیگر منابع دیجیتال انجام می شود. از آنجا که دستگاه چاپ دیجیتال امکان تغییر اطلاعات را برای اپراتور فراهم کرده است، در نتیجه می توان در هر نوبت از چاپ، تصاویر یا متون متفاوتی را چاپ کرد. توانایی بالای دستگاه های چاپ دیجیتال حرفه ای و همچنین امکان چاپ بلافاصله پس از تقاضای مشتریان، یکی از مزایای این روش می باشد.

هزینه چاپ دیجیتال حرفه ای

هزینه چاپ دیجیتال حرفه ای نسبت به روش های دیگری از قبیل افست بیشتر محاسبه می شود. اما از آنجا که در این روش می توان نسخه‌های پایین را نیز انجام داد و در عین حال تفاوت هزینه میان تیراژهای کم و تیراژهای زیاد، ناچیز است، در نتیجه برای مشتریانی که قصد دارند تا سفارشات خود را با تعداد محدودتری به چاپ برسانند، بهترین گزینه است. در چاپ دیجیتال حرفه ای هزینه چاپ به تعداد تیراژهای چاپی ارتباطی ندارد و برای هر برگ چاپ شده مقدار ثابتی دریافت می شود. از سوی دیگر به دلیل دستمزد کمتر برای نیروی انسانی، هزینه تمام شده کمتر محاسبه می شود.

چاپ تصاویر در چاپ دیجیتال حرفه ای

در روش چاپ دیجیتال حرفه ای محتویات صفحه و از جمله تصاویر بخوبی چاپ می شوند. کیفیت بالای این روش موجب شده است تا میزان ضایعات چاپی به حداقل برسد و از سوی دیگر چاپ انجام شده مطابق با سلیقه و نظر مشتریان باشد. این روش در حال پیشی گرفتن از چاپ افست است و می توان گفت کیفیت چاپ دیجیتال حرفه ای به زودی نسبت به سایر روش ها بهتر خواهد شد.

چاپ دیجیتال حرفه ای و چاپ سنتی

روش های سنتی چاپ عبارتند از لیتوگرافی، افست، فلکسوگرافی،گراور و لترپرس که در آنها از پلیت های چاپ استفاده می شود. این در حالی است که در روش دیجیتال حرفه ای این مرحله حذف شده است. در نتیجه آماده سازی چاپ راحت تر انجام می شود.

همچنین بر خلاف روش های سنتی، در روش چاپ دیجیتال حرفه ای جوهر در داخل کاغذ نفوذ نمی کند. بلکه یک لایه نازک بر روی سطح چاپ تشکیل و مانع از نفوذ جوهر در داخل کاغذ می شود. در برخی از دستگاه های چاپ دیجیتال، از مواد اضافی و یا پوششی با فرایندهای حرارتی یا تابش یووی استفاده می شود. این کار به کیفیت فرآیند چاپ کمک می کند.

کاربرد چاپ دیجیتال حرفه ای

این روش چاپ می تواند برای انواع سطوح کاغذی، پارچه، شیشه و … استفاده شود. برای مثال اگر چاپ برای امور تبلیغاتی انجام می شود، به تصویر نیاز دارد که در روش چاپ دیجیتال می توان تصاویر را با کیفیت بالا چاپ کرد. از سوی دیگر چاپ بر روی انواع سطوح براحتی انجام می شود.