پلیت های قابل شست‌وشو

۱۹ تیر پلیت های قابل شست‌وشو

چاپ دیجیتال صنعت پاکیزه ای نیست!

“جف کلارک” مدیرعامل شرکت کداک، در خلال مصاحبه‌ی مطبوعاتی نمایشگاه دروپا اعتراف مهمی کرد. او گفت: «صنعت چاپ، صنعت پاکیزه‌ای نیست…یکی از کارهایی که ما می‌توانیم انجام دهیم، تمیز کردن مواد شیمیایی کثیف است.» تکنولوژی کلیدی رسیدن به این هدف، پلیت های قابل شست‌وشو است. پلیت های فلکسو، به طور گسترده در محصولات چاپ بسته‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسته‌بندی، تنها مدلی از چاپ است که نمی‌تواند با هیچ مدل مشابه الکترونیکی آن جایگزین شود، بنابراین اپلیکیشن‌های بسته‌بندی برای طیف روبه رشد تولیدکنندگان این تجهیزات بسیار جذاب و مورد توجه است. بسیاری از شرکت‌ها مانند HP و Xeikon پیشگامان چاپ دیجیتال هستند که امید فروش دستگاه‌های دیجیتال به آن دسته از فعالان صنعت چاپ دارند که سریعا نیازمند بسته‌بندی می‌شوند.  اما در حال حاضر، چاپ دیجیتال تنها بخش کوچکی از کسب‌وکار بسته‌بندی را در بر می‌گیرد. بیشتر بسته‌بندی‌ها با استفاده از روش‌های چاپ معمولی تولید می‌شوند، مانند فلکسوگرافی یا گراور. هردوی این فرآیندها با الگو گرفتن از فلکسو اقدام به رفع زیان‌های زیست‌محیطی خود کرده‌اند.

Kodak plates11

با استفاده از روش چاپ فلکسو می‌توان تقریبا بر روی هر سطحی چاپ کرد. شامل، فلزات، پلاستیک، فیلم‌های باریک و کاغذ، بنابراین دارای طیف گسترده‌ای از کاربردها است. از دیدگاه زیست‌محیطی، مشکل این است که این روش چاپ از مواد شیمیایی کثیف استفاده می‌کند. به همین علت است که نقطه نظر غیرمنتظره‌ی جف کلارک در سخنرانی صریحش، مورد توجه قرار گرفت. کداک با پلیت های Flexcel NX خود پیشتاز تحولات بهبود محیط‌زیست- دوستی است. این پلیت قابل‌شستشو، برای ایجاد تصویر نیاز به حلال ندارند. این خیلی خوب است و مساله‌ی بهتر این است که کداک تنها نیست. فوجی‌فیلم نیز اقدام به ارائه‌ی پلیت های فلکسو Flenex قابل‌شست‌وشو با عنوان Asahi کرده‌است.

به طور معمول این شکل تکنولوژی محدودیت‌های کیفیتی دارد. پلیت فتوپلیمر فلکسو دیجیتال هنگامی که با حلال‌های مهاجم در جریان عمل قرار می‌گیرد، تمایل به از دست دادن نقطه‌های های لایت پیدا می‌کند. بنابراین تکنولوژی‌ای که ‌بتواند تضمین نقاط کوچک ثابت را بدهد، کیفیت بهتری را ارائه خواهد داد. مشکل دیگر، دوام و مقاومت در برابر سایش این پلیت ها در طول انتقال موثر مرکب و مشکلات مرتبط با ساخت مرکب است. پلیت های قابل شست‌وشو که در دروپا به نمایش درآمدند، برای تمام این مشکلات پاسخ‌هایی داشتند. اما مساله‌ی چشم‌گیرتر تکنولوژی کداک بود که سال‌هاست که در حال توسعه است. پلیت های کداک به‌جای سیستم ماسک ضدلیزر (LAMS) برپایه‎ی لایه‌های نازک فیلم(که جهت محافظت پلمیرها در برابر اکسیژن طراحی شده‌است) طراحی شده اند. لایه‌های نازک، اطمینان یافتن از این‌که اشکال دقیق نقطه‌ها قوی هستند و این‌که قادر به چاپ نقاط خیلی ریز هستند را ساده می‌کنند.

رقبای کداک در حال کارکردن برروی پلیت های جدید فلکسو هستند تا بتوانند به نتایج خوبی برسند. کداک در حال کار برروی نسل بعدی سیستم Flexcel NX با نام Ultra NX است، بنابراین ما می‌توانیم انتظار پیشرفت‌های مستمر اثرات زیست‌محیطی فلکسو را داشته باشیم.

منبع: ایپنا