چاپ بنر

۲۷ خرداد چاپ بنر

چاپ بنر | چاپ دیجیتال بنر | بنرهای تبلیغاتی

بنر چیست؟

ارایه پیام تبلیغات در قالب و فرمت گرافیکی، با شیوه هنری و در سایزهای بسیار بزرگ را بنر گویند. بنرها همانند پوسترها با هدف تبلیغات طراحی و چاپ می‌‎شوند و پیام تبلیغاتی خود را در قالب یک طرح هنری و گرافیکی به مخاطب عرضه می‌‎کنند. مطالبی که در بنرها ‌‎به کار می‌‎رود، اغلب جنبه تبلیغاتی دارد و از جملات زیبا و آراسته در آن استفاده می‌‎شود. هزینه طراحی و چاپ بنرها معمولا از پوسترها ارزان تر است زیرا جنبه تبلیغاتی آن بالاتر و در نتیجه صرفه اقتصادی آن نیز بیشتر می‌‎باشد.

banner-printingانواع بنر

بنرها از لحاظ سایز و از لحاظ دیجیتالی یا چاپی بودن به دو دسته طبقه بندی می‌‎شوند.

بنرهای دیجیتالی

بنرهای دیجیتالی بر اساس طول و عرضشان در واحد پیکسل به انواع مختلف تقسیم می‌‎شوند. برخی از بنرها به صورت ثابت و برخی به صورت فلش یا تصاویر متحرک یا در برخی موارد چرخان، طراحی و ساخته می‌‎گردند. بنرهای دیجیتالی در صفحات وب و صفحات دیجیتالی نمایش داده می‌‎شوند و اغلب آنها دارای یک عنصر چشمک زن در درون خود می‌‎باشند که همین عامل وجه مشخصه آنها می‌‎باشد. برخی از آنها به صورت thumbnail یا کوچک بوده که به تمبر پستی نیز معرف‎اند و معمولا در حواشی و کناره های صفحات دیجیتال و وب سایت‌ها، گذاشته ‌‎می‌‎شوند که بیشتر در وب سایت‎های پربازدید و آگهی دهنده و مخصوص تبلیغات، در معرض دید قرار ‌‎می‌‎گیرند. این نوع بنرها به دلیل قرار گرفتن در وب سایت ها به مرحله چاپ نمی رسند.

بنرهای چاپی

بنرهای چاپی که که ابتدا در سیستم های کامپیوتری طراحی و سپس توسط دستگاه چاپ می‌‎شوند در ابعاد بسیار بزرگ ساخته می‌‎شوند. سایز و اندازه های بنرهای چاپی با یکدیگر متفاوت است. بنرهای چاپی متحرک و چرخان یا چشمک زن نیستند و به صورت ثابت طراحی می‌‎شوند. از آنجاکه قابلیت جلب مخاطب از طریق تحرک و چشمک زنی را ندارند، باید توسط رنگ ها و المانهایی مناسب، نظر مخاطب را به خود جلب نمایند. بنرهای چاپی معمولا ارزان طراحی و منتشر می‌‎شوند و یکی از ویژگی های آن ها تاثیرگذاری فراوان در فعالیت تبلیغاتی در عین سادگی می باشد.

نکات کلیدی در چاپ بنر

در چاپ دیجیتال بنر، از رنگ های تند و پر رنگ استفاده می‌‎شود و عنصر سادگی و روانی در انتقال پیام، یکی از نکات منحصر بفرد، در چاپ بنرها می‌‎باشد. بنرهایی به رنگ آبی، زرد، قرمز و سبز توجه بیشتری را به نسبت بنرهای سیاه و سفید به خود معطوف می‎کند.

  • مطالبی که در بنر چاپ می‌‎شود نباید بسیار طویل باشد بطوری که بنرها باید، توسط پیامی کوتاه و تاثیرگذار و حداکثر با دو یا سه فاکتور اصلی، پیام خود را منتقل کنند. پیام نوشتاری بنرچاپی نباید از ۱۵ یا ۲۰ کلمه بیشتر باشد.
  • عناصر موجود در بنر باید در برگیرنده لوگو یا آرم و نام شرکت مربوطه باشد. شعار تبلیغاتی یکی از برگ های برنده در چاپ بنر هاست و گاهی سرنوشت تبلیغات بنر را رقم می‌‎زند. همچنین فاکتورهای ‌‎فرم و تصویر به کار رفته در بنر‌ها باید چشم فریب باشند.
  • قبل از چاپ بنر به طراحی آن دقت زیادی را معطوف نمایید. طراحی بنر اهمیت زیادی در میزان اثربخشی آن دارد.
  • مدتی را بصورت آزمایشی ‌‎دست به چاپ بنر بزنید به این معنا که پس از چاپ بنر مدتی آن را در معرض دید عموم قرار دهید، نتیجه را مشاهده کنید و میزان اثر آن را بسنجید. سپس بعد از مدتی در مرحله طراحی بنر یکی از اجزای طرح بنر، نظیر رنگ یا فونت را تغییر دهید و سپس آن را چاپ و نتایج آن را دوباره امتحان کنید. ‌‎
  • انتخاب نوع فونت برای چاپ بنر اهمیت بسزایی در میزان اثرگذاری آن دارد.
  • باید دقت داشت در هنگام چاپ بنر از اجناس با کیفیت استفاده نمود. بنرها به علت قرار گرفتن در فضاهای باز و در معرض گرما و سرما، باید از جنس های مرغوب و با کیفیت تهیه شوند.