چاپ داغی چیست؟

۰۳ دی چاپ داغی چیست؟

چاپ طلاکوب

چاپ داغی با نام دیگر چاپ طلاکوب نیز خوانده‏ می‎‎شود و به شیوه لترپرس صورت‏ می‎‎گیرد. این نوع چاپ عموما بر روی سطوحی از قبیل سر رسید، کیف مدارک، تقویم، جلد پایان نامه‏ ها‎ی دانشجویی، جلد عابر بانک و … انجام‏ می‎‎شود. در چاپ دیجیتال معمولی رنگها حالت براقیت (طلایی و نقره ای) و ندارند. برای ایجاد یک نمونه خلاق و خاص در طراحی و تبلیغات،‏ می‎‎توان از این چاپ به عنوان یک چاپ تکمیلی استفاده کرد. برای نمونه برای چاپ کارت ویزیت‏ به منظور خاص شدن برند یک شرکت، می توان از این نوع چاپ استفاده کرد.

چاپ داغی به رنگ‏ها‎ی مختلف از جمله طلایی، نقرهای، آبی، قرمز و… در بازار موجود است و بصورت فرو رفتگی و برجستگی بوده و نوعی درخشندگی دارد که بیشتر توجه مخاطب را به خود جذب‏ می‎‎نماید. از این رو‏ می‎‎توان برای چاپ مطالب مهم از آن استفاده نمود. از آنجا که هزینه این نوع چاپ بیشتر از چاپ‏ها‎ی دیگر است، لذا چاپ تمامی محتواها به این روش، هزینه زیادی خواهد داشت به همین جهت عموما برای جلد و پوستر انجام‏ می‎‎شود.

Hot printed

انواع چاپ داغی

چاپ دستی

چاپ داغی به روش دستی به منظور کارهای با تیراژ پایین صورت‏ می‎‎گیرد. در این روش ابتدا حروفچینی انجام‏ می‎‎شود و حروف در کنار هم قرار‏ می‎‎گیرند تا کلمه مورد نظر چاپ شود. سپس یک لایه نازک از ورق مخصوص چاپ داغی را روی جلدی که‏ می‎‎خواهند طلاکوب شود، قرار داده و با پایین آوردن اهرم دستگاه چاپ داغی و فشار بر روی کاغذ طلایی و جلد، روی جلد حروف بوسیله ورقه نازک ایجاد‏ می‎‎گردد.

چاپ ماشینی

برای چاپ ماشینی از دستگاه‏ها‎ی خاصی استفاده‏ می‎‎شود که به واسطه آن‏ می‎‎توان حدود بین ۱۰۰ تا ۶۰۰ جلد را در طی روز طلاکوب نمود. در چاپ داغی دو زبان فارسی و لاتین به همراه علامتها چاپ‏ می‎‎شود. در دستگاه‏ها‎ی چاپ داغی از سیستم خنک کننده الکترونیکی و هوا برای ترمال هد استفاده‏ می‎‎شود. از این جهت دستگاه برای تک جلدسازها ابزار مناسبی به شمار‏ می‎‎روند. در برخی از دستگاه‏ها‎ی‏ می‎‎توان بر روی کاغذ، مقوا گلاسه، لیبل پشت چسب دار، چرم، پارچه و هر گونه جنس صاف و منعطف استفاده نمود.

روش تهیه فایل چاپ داغی

  • فایل‏ها‎یی که برای چاپ داغی تهیه‏ می‎‎شوند دقیقا positive طرح مورد نظر هستند. به عبارت دیگر قسمتی که باید بر روی آن طلاکوب شود، باید بشکل تک رنگ مشکی با K=100 در نظر گرفته شود و dpi فایل طلاکوب، ۶۰۰ باشد.
  • چاپ داغی ساختار کلیشه ای دارد از این رو بهتر است نوشته‏ ها‎ی خیلی ریز نداشته باشد، چرا که این روش چاپ از برخورد کلیشه با کار و گرما تهیه‏ می‎‎شود و نوشته‏ ها‎ی ریز کیفیت چندانی نخواهند داشت. همچنین ممکن است طلاکوب به کار نچسبد و متن بشکل ناخوانا چاپ شود.
  • در زمان چاپ داغی باید از قرار دادن قسمت مورد نظر برای طلاکوب که بصورت تک رنگ مشکی طلاکوب است، در فایل اولیه چاپ خودداری نمود و فایل اصلی چاپ به صورت طرح زمینه کار قرار بگیرد.