چاپ دیجیتال سی دی

چاپ دیجیتال روی سی دی

۲۳ اسفند چاپ دیجیتال سی دی

چاپ روی سی دی | چاپ دیجیتال سی دی

چاپ بر روی سی دی از بخش های نوپای صنعت چاپ به شمار می آید که البته کاربرد و مشتریان خاص خودش را هم دارد. از چاپ بر روی آخرین آلبوم های خوانندگان مطرح تا سی دی های تبلیغاتی که رایگان عرضه می شوند.

Digital printing CD

متاسفانه برخی افراد یا شرکت ها هیچگونه اهمیتی به کیفیت نمی دهند و فقط قیمت ارزان را ملاک قرار می دهند، اما آیا کاری که معرف شما یا محصول شما ارزش کیفیت را دارا نمی باشد؟؟

این نکته را نیز در نظر داشته باشید برخی از به اصطلاح چاپخانه ها از این فرصت استفاده کرده و با ارایه کار ارزان از کیفیت چاپ یا سی دی می کاهند. این روزها چاپ ۸ رنگ دیجیتال با ماشین آلات روز اروپا، چاپ دیجیتال با رزولوشن بالا و بدون تلورانس رنگ جایگزین مناسبی برای شیوه های چاپ مرسوم افست رایج کشور می باشد. برخی چاپخانه ها با در اختیار داشتن دستگاه های مخصوص قادر به چاپ طرح های شما در تیراژ های محدود (حتی یک عدد) به صورت مستقیم بر روی CD و DVD می باشد. چاپ روی سی دی امری تخصصی است و بسته به اینکه شما بخواهید محصول خود را در پاکت CD عرضه کنید و یا در یک جعبه حرفه ای انتخاب نوع چاپ متفاوت خواهد بود. برخی سیستم ها قابلیت چاپ بر روی کاغذ، سی دی و پاکت را به صورت همزمان دارند، کافیست قالب مورد نظر خود را از بین هزاران قالب آماده انتخاب کنید. سپس می توانید رنگ، فونت، نوشته ها، و عکس های آن را مطابق میل و سلیقه خودتان تغییر دهید. چاپ دیجیتال سی دی که شیوه فراگیر چاپ سی دی در بازار می باشد گاه در مراکز مختلف با اختلاف قیمت زیادی انجام می پذیرد. در این خصوص باید در نظر داشته باشید که، سی دی خام اولیه استفاده شده واقعا Grade A باشد. استفاده از CD های Grad B یا Grade C باعث کاهش هزینه ها می گردد. همچنین از آنجا که چاپ دیجیتال سی دی باید بر روی سی دی های پرینتیبل انجام پذیرد ٢ نوع انتخاب وجود دارد: یکی استفاده از سی دی هایی که در کارخانه با دستگاههای اتوماتیک پرینتیبل گردیده و یا راه دوم که استفاده از سی دی هایی است که در برخی مراکز به صورت دستی با دستگاههای نیمه اتوماتیک و با مواد متفرقه پرینتیبل گردیده است، مراکزی که از سی دی های پرینتیبل دستی استفاده می نمایند هزینه کمتری می کنند. چاپ بسته به اینکه با چه دستگاهی انجام می گردد گاه با کیفیت های متفاوت ارایه می گردد. پس توجه به این عوامل در هنگام سفارش در کنار قیمت اعلام شده بسیار مهم است.

همانطور که می دانید چاپ به دو صورت افست و دیجیتال صورت می گیرد. چاپ افست نوعی از چاپ است که نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه (سیلندر) گردان برمی گرداند و سپس آن را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می‌کنند. ماشین معمولی چاپ افست دارای سه استوانه ‌است . روش کار بدین گونه است که ابتدا در چاپ افست آن چه را که باید چاپ شود، بر روی صفحه‌ای فلزی به نام “زینک” منتقل نموده و سپس این صفحه را با مواد شیمیایی طوری حساس می‌کنند که فقط نوشته‌ها و تصاویر آن مرکب چاپ را به خود می‌گیرد. در مرحله بعد، زینک را به دور نخستین استوانه می‌پیچند و طرح آن بر اثر فشار روی پوشش لاستیکی استوانه دوم برمی گردد. سپس کاغذ سفید که متوالی به دور استوانه سوم پیچیده می شود، مطالب را از روی پوشش لاستیکی استوانه دوم می‌گیرد.در این روش چاپی، چاپ روی CD از کیفیت بالایی برخوردار است. اما مشکلات خاص خودش را هم دارد.ازجمله هزینه و زمان بر بودن از این رو برای انجام برخی کارها مقرون به صرفه نیست. دستگاه های جدید و به روز چاپ دیجیتال طی سال های اخیر کیفیت کارهای دیجیتال را به میزان قابل توجهی افزایش داده از این رو استقبال از آنها رو به افزایش است. عدم نیاز به پلیت از جمله مزایایی است که سرعت کار در این سیستم ها را افزایش می دهد.