چاپ دیجیتال پلات

۲۱ مرداد چاپ دیجیتال پلات

چاپ های دستگاه پلات در دسته چاپ های عریض قرار دارند. یعنی چاپ تصاویر با عرض بالا بوسیله این نوع چاپ امکان پذیر است همچنین قابل ذکر است که در صنعت چاپ دیجیتال، دستگاه چاپ پلات در دسته بندی چاپی فضای داخلی قرار دارد.

سایز عرض پلات حداکثر ۱۰۰سانتیمتر می باشد و طول آن حداکثر ۲۵۰سانتیمتر امکانپذیر می باشد. البته چاپ پلات با طول بیشتر با مونتاژ و چسباندن دو پلات به هم امکانپذیر است.

پلات

چاپ پلات مخصوص فضای داخلی و با جوهر پایه آب بر روی کاغذ است که در مجاورت با آب و هوای فضای خارجی مقاومت کمی دارند جنس پلات کاغذ مقوا می باشد که معمولا با لمینت پوشانده می شود. کیفیت بالای چاپ توسط دستگاه پلات در مقایسه با چاپ های دیگر و همچنین برتری چشم گیر پلات از لحاظ بصری در فاصله نزدیک، دلایل بسیار مهمی برای استفاده از پلات برای چاپ های عریض تا عرض ۱۰۰سانتیمتر می باشد. مد رنگ چاپ پلات،CMYK می باشد. پلات قابلیت چاپ RGB را نیز داراست که البته استاندارد نمی باشد.

رزولوشن چاپ با پلات از ۱۰۰تا ۲۴۴۰ DPI می باشد. لیمنت در دسته عملیات تکمیلی چاپ قرار دارد و به فرایند چسباندن نوعی پلاستیک شفاف و بسیار مقاوم با دو نوع مات یا براق بر روی کاغذ از جمله کاغذ پلات گویند. فایل طراحی به وسیله کامپیوتر به ریز پردازنده دستگاه پلاتر انتقال پیدا می کند و رنگ از مخازن مخصوص به وسیله هدها بر روی کاغذ انتقال پیدا می کند. همانطور که گفته شد در انتها جهت جلوگیری از رنگ پریدگی در مقابل نور آفتاب و همچنین مقاومت بخشیدن به پلات بر روی آن لمینت مات و یا براق کشیده می شود، لمینت فقط یک پوشش جهت محافظت از کار می باشد. برخی بر این باور هستند که کیفیت چاپ افست و پلات در یک حد بوده ولی چنین نیست و نمی توان کیفیت آن را با چاپ افست مقایسه نمود.