چاپ دیجیتال کتاب

۱۰ تیر چاپ دیجیتال کتاب

چاپ کتاب |چاپ دیجیتال کتاب| مراحل چاپ کتاب

چاپ کتاب چگونه صورت می‌گیرد؟

برای چاپ کتاب، پس از آماده شدن مطالب توسط نویسنده، تایپ، حروف چینی، صفحه آرایی می‌شوند و برای گرفتن کد سیزده رقمی بین‎المللی (شابک) که حاوی کلیه مشخصات کتاب می باشد و راهی خانه کتاب می‌گردد. پس از این مرحله، کتاب برای صدور فیپا یا همان شناسنامه کتاب، به کتابخانه ملی ارسال، اطلاعات کامل کتاب در آن جمع و کتاب برای دریافت مجوز چاپ به وزارت ارشاد اسلامی تحویل داده می‌شود. بعد از اتمام کلیه این مراحل، کتاب آماده چاپ است و توسط ناشر برای لیتوگرافی، چاپ و صحافی ارسال می‌گردد. تمامی این مراحل ممکن است بین یک تا چهار ماه به طول بیانجامد که با توجه به موضوع کتاب و شرایط و زمان انجام متغیر خواهد بود.

Digital- Printing Book

نکاتی برای چاپ کتاب

  • برای چاپ کتاب هیچ گونه مدرکی نیاز نیست اما برای چاپ کتابهایی که نویسنده آنها با عناوین دکتر و … معرفی می‌شوند، ارسال کپی مدرک به مرکز انتشارات الزامی است.
  • از آنجا که ایران عضو کنوانسیون جهانی حق کپی رایت نیست، بنابراین نیازی به اجازه از نویسنده خارجی برای ترجمه کتاب نمی باشد.

انواع قرارداد برای چاپ دیجیتال کتاب

۱– حق تالیف؛ در این نوع قرارداد سرمایه‎گذار یا ناشر با مولف قراردادی منعقد می‌کند که بر اساس آن، درصدی از فروش کتاب را به عنوان حق تألیف به مولف تعلق می‌گیرد. این نوع قرارداد با کسانی بسته می‌شود که شناخته شده باشند و کتابهایشان پرفروش باشد.

۲- مشارکت در چاپ؛ بر طبق این قرارداد هزینه‎ها‎ی پخش و چاپ کتاب میان ناشر یا سرمایه گذار و صاحب اثر تقسیم می‌شود.

۳– فروش اثر؛ در این نوع چاپ، حقوق مادی و معنوی اثر را به ناشر یا سرمایه گذار تعلق می‌گیرد و یا نویسنده در ازای دریافت یک مبلغ به صورت سفارشی اثری را برای ناشر یا سرمایه گذار ایجاد می‌کند.

۴- سرمایه گذاری مولف؛ در این روش، نویسنده کتاب با پذیرش تمامی هزینه‎ها‎ی چاپ صاحب اثر خود می‌باشد و از تمامی مزایای آن نیز برخوردار خواهد بود.

روشهای چاپ کتاب

  • چاپ افست کتاب؛ این نوع چاپ برای چاپ کتاب با تیراژهای بالای ۱۰۰۰ جلد مناسب می‌باشد.
  • چاپ دیجیتال کتاب؛ این نوع چاپ برای چاپ کتاب با تیراژهای زیر ۲۰۰ جلد مناسب است. چاپ کتاب بالای ۲۰۰ جلد با روش چاپ دیجیتال صرفه اقتصادی ندارد. مدت زمان چاپ دیجیتال کتاب برای کتابهای علمی بین ۳۰ تا ۴۵ روز و برای سایر کتابها در حوزه علوم انسانی بین ۲ تا ۴ ماه می‌باشد.

مراحل چاپ دیجیتال کتاب

۱-آماده کردن فایل مطالب

۲-ارسال و بررسی اثر و عقد قرارداد با مراکز چاپ بصورت حضوری و یا از راه دور

۳-انجام مراحل اداری که به واسطه انتشارات صورت می‌گیرد از جمله شابک، فیپا، مجوز ارشاد

۴-صدور مجوز چاپ توسط وزارت ارشاد صورت می‌گیرد.

۵-آماده شدن طرح جلد که بر عهده شرکت انتشارات است، اما متقاضیان می‌توانند براساس سلیقه خود طرح جلد را آماده و به انتشارات ارائه نمایند.

۶-در مرحله نهایی کتاب توسط انتشارات چاپ و به نویسنده تحویل داده می‌شود.

مزایای چاپ دیجیتال

  • در چاپ دیجیتال کتاب، قدرت مانور زیادی به کارفرما در زمینه چاپ داده می‎شود.
  • چاپ کتاب‎ها‎ی تیراژ پایین با شیوه چاپ دیجیتال از لحاظ مالی مقرون به صرفه است.
  • یکی دیگر از امتیازت چاپ دیجیتال، رهایی از مراحل سخت فیلم و زینک در چاپ‏های تکرنگ و رنگی می‌باشد. در روش چاپ دیجیتال فایل مورد نظر مستقیم به دستگاه چاپ فرستاده می‌شود که به واسطه آن هرگونه فیلم، وکالک و زینک از مسیر حذف می‎گردد.
  • چاپ دیجیتال کتاب بسیار سریع صورت می‌گیرد بطوری که کتاب ۲۰۰ صفحه‌ای در تیتراژ ۱۰۰ جلد کمتر از ۴ ساعت انجام می‎شود.
  • حذف انبارداری برای کتاب و نگهداری فیلم و زینک‎ها‎ از مزایای دیگر چاپ دیجیتال کتاب می‌باشد به گونه‎ای که ناشر می‌تواند براساس نیاز هفتگی فروش خود، برای چاپ کتاب سفارش دهد.
  • قابلیت چاپ دلخواه از نظر تیتراژ حتی در یک نسخه، امکان چاپ تکرنگ و رنگی همزمان برای کتب و مجلات دارای صفحات رنگی، تغییر متن، قیمت و هرگونه تغییرات ضروری در هر نوبت از چاپ از جمله امتیازات دیگر چاپ دیجیتال کتاب محسوب می‌شود.