چاپ سه بعدی چیست؟

۱۵ اردیبهشت چاپ سه بعدی چیست؟

چاپ سه بعدی چیست | چاپ سه بعدی | پرینتر سه بعدی

با کمک چاپ سه بعدی یا ۳D printing می توان از عکس هایی که دارید یک نمونه سه بعدی بسازید. این فناوری موجب ایجاد یک شی سه بعدی با استفاده از روندهای افزودنی می شود. به زبان ساده تر فایل دیجیتال می دهید و مدل سه بعدی جامد دریافت می کنید. ابزار چاپ سه بعدی چاپگرهای سه بعدی هستند چاپگرهای سه بعدی وسیله‌هایی هستند که با استفاده از آنها می‌توانید از فایل های سه بعدی که در کامپیوتر خود دارید نمونه سه بعدی واقعی بسازید. رپرپ اولین دستگاه های چاپ سه بعدی خانگی را ارایه داده است. امروزه مدلسازی سه بعدی در رشته های گوناگونی مثل قطعه سازی، معماری، طراحی صنعتی، رباتیک، صنایع هوا فضا و…کاربرد دارد.

پرینترهای سه ‌بعدی به عنوان تولید کنندگان ذره‌ای یا لایه‌ای نیز شناخته می‌شوند، زیرا اساس کار آن‌ها بدین گونه است که محصول مورد نظر ما را به ‌صورت لایه به لایه بر روی یکدیگر می‌سازد تا در نهایت به محصول درخواستی برسد، البته بزرگ‌ترین ویژگی این محصول نسبت به روش‌های سنتی دقت بالا و سرعت بیشتر و هدر رفت ماده اولیه خیلی کمتر است.

پرینتر سه بعدی می تواند طرح های کامپیوتری شما را به صورت یک نمونه واقعی با دقت بسیار بالا پرینت کند. پرینترهای سه بعدی فناوری است که با سرعت زیاد در حال پیشرفت است و می تواند طرح های کامپیوتری را بصورت اشیا سه بعدی چاپ کند. کمتر از یک دهه از تولید پرینترهای لیزری و از دور خارج شدن پرینترها سوزنی می گذرد و می توان گفت طی این مدت کیفیت خیره کننده پرینترهای لیزری همه کاربران را راضی نگه داشته است ولی هیچ کس حدس نمی زد که در کمتر از ۱۰ سال پرینترهایی به بازار خواهند آمد که قابل مقایسه با پرینترهای لیزری نیستند.

3dprinterهمه چیز به سال ۱۹۸۰ میلادی برمی‌گردد. زمانی که برای نخستین بار، اولین مواد و تجهیزات مناسب برای چاپ سه بعدی مهیا شد. واضح است که آن موقع، هیچ چیز به سادگی امروز نبود و علاوه بر قیمت بسیار بالای قطعات و مواد اولیه، تخصص بسیار زیادی برای مدل‌سازی و تولید یک شی ساده مورد نیاز بود. در سال ۱۹۸۰، در پرینترهای سه بعدی در مصارفی چون ساخت برخی محصولات یا قطعات جانبی کوچک، شهودی‌سازی داده‌ها و ساخت سریع نمونه‌های آزمایشی صنعتی استفاده می‌شد. اما امروزه کاربرد این فناوری تا ده‌ها کیلومتر فراتر از سطح زمین هم پیش رفته، و علاوه بر آن، نقش چاپگرهای سه بعدی در معماری، ساخت ‌و ‌ساز خانه، طراحی صنعتی، ساخت خودرو، اسباب بازی، وسایل نقلیه، صنایع هوا و فضا، کاربردهای نظامی، مهندسی، پزشکی و ساخت دارو، بیوتکنولوژی، مُد، تولید کفش، جواهرات زینتی، عینک و صنایع غذایی پر رنگ و قابل لمس است.

ارزش واقعی این پرینترها در دو زمینه اقتصاد و نوآوری بررسی می‌شوند، از نقطه ‌نظر اقتصادی این نوع پرینترها باعث باز کردن پنجره‌های جدید اقتصادی بر روی جامعه است و با کمک این نوع پرینترها سرعت و تنوع تولید محصولات و صد البته کیفیت آن‌ها بیشتر می‌شوند به ‌گونه‌ای که باعث ایجاد شدن هزاران فرصت شغلی برای جامعه می‌شود.

چاپگر سه بعدی قادر است از چند رنگ و چندین نوع ماده استفاده کند و محصولی را به وجود آورد. در نهایت کار این چاپگرها بهبود خواهد یافت و کار به نقطه ای خواهد رسید که محصولاتی کاربردی تولید خواهند شد. این فناوری مزیت های زیادی دارد از جمله پایین آمدن میزان مصرف انرژی، کاهش ضایعات، سفارشی سازی، در دسترس بودن محصول و … . در نهایت چاپ سه بعدی نحوه تولید را تغییر خواهد داد.