چاپ فوری و چاپ دیجیتال

۲۰ تیر چاپ فوری و چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال فوری| چاپ دیجیتال | چاپ فوری

چاپ دیجیتال معمولاً شامل چاپ حرفه ای در تیراژهای کم تعداد توسط نشر رومیزی و دیگر منابع دیجیتال است که بوسیله چاپگرهای لارج فرمت و یا چاپگرهای لیزری و جوهرافشان حرفه ای انجام می‌شود. 

 XC-Banner-Printer1

چاپ فوری همان چاپ دیجیتال است که یک چاپ حرفه ای در تیتراژ های تعداد پایین توسط نشر رومیزی انجام می شود. به طور کلی چاپ دیجیتال را می توان به عنون یک روش‌ تبدیل تصاویر دیجیتال به سطوح چاپی معرفی کرد.

چاپ دیجیتال جدید تر از چاپ افست بوده و از لحاظ هزینه ای ، بالاتر از آن می باشد. اما این هزینه بالا تر با صرفه جویی در کارهایی مانند تهیه بلیت های چاپ جبران می گردد.

انواع چاپ دیجیتال عبارت اند از:

-چاپ دیجیتال فرمت متوسط:

ابعاد و اندازه در این نوع چاپ ۴۸*۳۳ سانتی متر می باشد و به روش هایی مانند لیزری ، جوهر افشان و نوری انجام می شوند. از انواع این نوع چاپ می توان در چاپ بروشور، چاپ کاتالوگ و چاپ روی سطوح مختلف اشاره کرد.

-چاپ دیجیتال فرمت بزرگ:

ابعاد و اندازه در این نوع چاپ از A3  تا عرض ۱۵۰سانتی متر می باشد مانند چاپ هایی با فرمت متوسط به روش هی جوهر افشانی و نوری و تونری انجام می گیرند. از انواع این نوع چاپ می توان در چاپ پوستر اشاره کرد.

-چاپ دیجیتال فرمت عریض:

ابعاد و اندازه در این نوع چاپ ازعرض ۱۵۰سانتی متر تا ۵۰۰ سانتی متر می باشد که به خاطر عریض بودن در مناطق باز مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست:

انجام  سریع هر گونه سفارشات به صورت تیتراژ کم

انجام هر گونه تغییر تصاویر و محتویات درون صفحه

صرفه جویی در نیروی انسانی

بالا رفتن کیفیت در انجام کار

کم شدن هزینه در هر برگ چاپی

تفاوت اصلی بین چاپ دیجیتال و روشهای سنتی چاپ مثل لیتوگرافی و چاپ آفست:

استفاده نکردن از پلیتهای چاپ، که در نتیجه مراحل آماده سازی پیش از چاپ کم هزینه و سریع انجام می شود.

در چاپ دیجیتال جوهر یا تونر مانند روشهای سنتی در داخل کاغذ نفوذ نمی‌کنند بلکه یک لایه نازک بر روی سطح تشکیل می‌ شود.

هزینه در چاپ دیجیتال به این طریق است که هر برگ چاپ شده مقدار ثابتی دارد.

مقدار مواد شیمیایی و کاغذ های باطله در این روش بسیار کم تر می باشد.
در چاپ دیجیتال به دلیل استفاده نکردن از پلیت در هر دور چاپ کردن می تواند متن و تصویر متفاوتی را چاپ کند.

چاپ در تیراژ محدود 

کاربرد چاپ دیجیتال برای کارهایی مانند چاپ محصولات به تعداد کم و تهیه نمونه سریع میباشد. یک چاپگر دیجیتال می تواند در طول مدت زمان عمر خود هزاران برگ چاپ کند که اینکار را خیلی خوب انجام می دهد. کار،چاپ دیجیتال برای چاپ در تیراژ محدود بسیار مقرون به صرفه می باشد.

چاپ شخصی شده:

در چاپ دیجیتال می توان در هر طرف از برگ آن مطالب متفاوتی را درج کرد.برای مثال در یک سمت می توان کارت پرسنلی با باطرح های متفاوت چاپ کرد و در طرف دیگر آن کارت تبریک‌های شخصی شده با تصاویر متفاوت چاپ کرد.

چاپ اطلاعات متغیر:

چاپ اطلاعات متغیر بزرگ‌ترین امکانات چاپ دیجیتال می باشد.

هنگامی که هر صفحه برای چاپ وارد آم می شوند از طریق کامپیوتر به چاپگر اطلاع داده می شود که چگونه از  اطلاعات خروجی بگیرد و اینکه بیت ها به یکدیگر شباهت دارند یا خیر اصلا مهم نمی باشد. در این هنگام به وسیله Data Base این امکان داده می شود که در هر برگ محتویات متنی و تصویری متفاوت از برگ دیگر به چاپ برسد.

چاپ به صورت سفارشی:

در چاپ دبجیتالی می توان بر اساس نیاز های یک مشتری محتویات داخل هر برگ را طراحی و وارد کرد.

امکان برش و خط تا در چاپ دیجیتال:

صحافی امروزه یکی از فرایند های چاپ دیجیتال به حساب می اید و همچنین برش و خط هم جزئی جدا ناپذیر در صحافی به حساب می اید.برش در تمام کارهای چاپی انجام می گیرد مانند: کارت ویزیت، بروشور که نیازمند برش و آماده سازی هستند.