چاپ و طراحی روی لیوان کاغذی

۰۴ اردیبهشت چاپ و طراحی روی لیوان کاغذی

چاپ لیوان های کاغذی|طراحی لیوانهای کاغذی | مزایای لیوانهای کاغذی

به دلیل کاغذی بودن این نوع لیوان ها، قابلیت چاپ دارند. ضمن اینکه می توانند برای تبلیغات نیز استفاده شوند. از مزایای چاپ دیجیتال بر روی لیوان های کاغذی می توان به امکان حک کردن تصویر و متن اشاره کرد. به طوری که بسیاری از شرکت هایی که به دنبال رونق کسب و کار خود هستند می توانند با چاپ لوگو و نام تجاری محصولات خود بر روی لیوان کاغذی راندمان کاری خود را افزایش دهند. به هر حال چاپ بر روی این نوع لیوان ها از لحاظ اقتصادی به صرفه و در کمترین زمان ممکن انجام می شود.

چاپ و طراحی روی لیوانهای کاغذی

مزایای لیوان کاغذی نسبت به پلاستیکی

لیوانهای کاغذی این روزها جایگزین نوع دیگری از لیوان های یکبار مصرف پلاستیکی شده اند. این نوع لیوانها به دلیل گیاهی بودن، در زمان ترکیب با مواد غذایی، تاثیر شیمیایی و آسیب کمتری را به بدن وارد می کنند. ضمن اینکه قابل بازیافت بوده و موجب تخریب محیط زیست نیز نمی شود. لیوان های یکبار مصرف کاغذی از سوی وزارت بهداشت ایران و سازمان محیط زیست ایران تایید رسمی دریافت کرده اند. از سوی دیگر در زمان استفاده از این نوع لیوان ها، حرارت زیاد مایعاتی که درون لیوان ریخته می شود، سطح خارجی لیوان را داغ نمی کند.

چاپ و طراحی روی لیوانهای کاغذی4

جنس لیوان های یکبار مصرف کاغذی

برای تهیه لیوان های یکبار مصرف کاغذی از نوعی ماده کاغذی مخصوص استفاده می شود که این ماده در فرآیند تولید بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارد. این ماده ترکیبی از کاغذ پایه یا گرماژ متفاوت است که بر روی آن پوشش پلی اتیلن قرار می گیرد. ماده کاغذیی در برابر حرارت و مایعات داغ مقاوم است و پوشش پلی اتیلن نیز مانع نفوذ مایعات داخل لیوان شده و تاثیر شیمیایی بر مایع داخل لیوان به حداقل می رسد.

چاپ و طراحی روی لیوانهای کاغذی1

 

لیوان های یک بار مصرف به دلیل حجم کم و وزن پایینی که دارند، در مجالس استفاده می شوند. برای تولید لیوان های یکبار مصرف از کاغذ گلاسه هانچانگ کشور کره و مرکب پایه گیاهی استفاده می شود که دارای روکش پلاستیکی می باشند. برخی از لیوان های کاغذی از جنس کاغذهای طرح دار بوده که در این صورت نیاز به چاپ ندارند. در صورتی که قصد داشته باشیم تا بر روی لیوان کاغذی چاپ صورت بگیرد، باید کاغذ آن از نوع ساده و بی طرح باشد.

انواع لیوانهای کاغذی

لیوان های کاغذی در طرح های مختلف، سایزهای متنوعی نیز دارند که می توانند ۷۰ سی سی ،۱۲۰ سی سی ،۱۸۰ سی سی،۲۲۰ سی سی باشند. به طور کلی می توان لیوان ها با سایزهای مذکور را به شکل زیر دسته بندی کرد:

لیوان کاغذی با سایز ۷۰ سی سی و با ارتفاع ۵۳ میلیمتر، قطر کف ۳۵ میلیمتر و قطر دهانه ۵۰ میلیمتر

لیوان کاغذی با سایز ۱۲۰ سی سی و با ارتفاع ۵۰ میلیمتر، قطر کف ۵۲ میلیمتر و قطر دهانه ۶۶ میلیمتر

لیوان کاغذی با سایز ۱۸۰ سی سی و با ارتفاع ۷۴ میلیمتر، قطر کف ۵۲ میلیمتر و قطر دهانه ۷۰ میلیمتر

لیوان کاغذی با سایز ۲۲۰ سی سی و با ارتفاع ۹۰ میلیمتر، قطر کف ۵۲ میلیمتر و قطر دهانه ۷۵ میلیمتر

انواع لیوانهای کاغذی بر مبنای جنس

جنس تمام لیوانهای کاغذی تقریبا شباهت زیادی به هم دارد و برای همه آنها از کاغذهای مخصوص به همراه روکش استفاده می شود. در برخی از لیوان ها از کاغذ گلاسه با گرماژ ۲۱۸ و یک لایه پلی اتیلنی در پشت کاغذ استفاده می شود که این امر از نفوذ مایعات به داخل کاغذ و خراب شدن لیوان جلوگیری می کند. در برخی دیگر از لیوان ها به جای استفاده از پوشش پلی اتیلنی از موم استفاده می شود که نقش سطح محافظ را بر روی لیوان ایفا می کند. برخی از لیوان ها نیز دارای روکش های یک طرفه (سینگل) و برخی دیگر روکش دو طرفه یا دابل دارند.

چاپ و طراحی روی لیوانهای کاغذی3