چاپ کارت ویزیت

چاپ کارت ویزیت زیبا و متفاوت

۲۹ دی چاپ کارت ویزیت

کارت ویزیت

چاپ دیجیتال کارت ویزیت یک روش بهینه جهت معرفی محصولات و خدمات شرکت‎ها‎ می‎باشد که در سایزها و ابعاد متفاوتی طراحی‎ می‎شوند. برای چاپ کارت ویزیت اغلب از سایزهای ۴٫۸*۸٫۵ و یا ۴٫۵*۸٫۵ استفاده‎ می‎شود. تعیین سایز و اندازه کارت ویزیت به عملکرد و انتخاب چاپخانه بستگی دارد. در برخی از چاپخانه‎های کارتهای دو لَت چاپ‎ می‎شوند که از وسط چاپ‎ می‎شوند.

به هنگام چاپ باید دقت داشت که فاصله از قسمت حاشیه کارت ویزیت رعایت شود. چرا که ممکن است پس از چاپ، تیغ دستگاه دچار اشتباه شود و قسمت‎های اصلی کارت ویزیت از بین برود. این فاصله باید از بخشهای اصلی کارت نظیر نام، تلفن، آدرس، جدا باشد. بهترین سایز برای ایجاد فاصله ۳ میلیمتر است. خطوط فرضی یا Graid‎ می‎توانند برای ایجاد فاصله در حاشیه استفاده شوند.کارت ویزیت2

رنگ کارت ویزیت نقش مهمی را در زیبایی آن ایفا‎ می‎کند. به همین دلیل در زمان چاپ باید به انتخاب شیوه رنگ بندی توجه کرد. توصیه‎ می‎شود زمان انتخاب رنگ، از گزینه CMYK استفاده شود تا حالت اصلی رنگها نمایش داده شوند. به هنگام طراحی نیز بهتر است فایل‎ها با فرمت TIFF ذخیره گردد تا کیفیت فایل‎ها حفظ شود.

کاغذها و مقوایی که برای چاپ کارت ویزیت استفاده‎ می‎شود، تاثیر زیادی بر ماندگاری و کیفیت کار دارد. برای این منظور چند نوع کاغذ برای چاپ کارت ویزیت استفاده‎ می‎شود که عبارتند از:

 • سلفون مات ترکیبی از کاغذ ساده به اضافه یک لایه نازک سلفون مات است که به دلیل نرمی و لطافت، کارت ویزیت زیبایی خلق‎ میکند. البته باید توجه داشت که طراحی‎های گرافیکی بر روی این نوع کاغذ بخوبی چاپ نمی شود.
 • سلفون براق ترکیبی از کاغذ ساده به همراه یک لایه نازک سلفون براق است که برای متون و همچنین گرافیک‎های ساده مناسب‎ می‎باشد.
 • کاغذ گلاسه که قیمت مناسبی دارد و برای کارهای ساده و معمولی مورد استفاده قرار‎ می‎گیرد.
 • گلاسه یووی نوعی کاغذ گلاسه با ترکیبی شیمیایی و براق است برای بروشور‎ها کاربرد بیشتری دارد.

 چاپ کارت ویزیت فوری

اگر چه گفته‎ می‎شود که کارت‎های ویزیت برای تبلیغات و بازاریابی تاثیر زیادی ندارند اما به منظور راهنمایی مشتریان برای استفاده از محصولات، بسیار کاربردی‎ می‎باشند. حال با توجه به اهمیت کارت ویزیت‎ها، چاپ آنها مد نظر قرار‎ می‎گیرد. بسیاری از مشتریان و متقاضیان چاپ کارت ویزیت فرصت کافی برای چاپ ویزیت را ندارند و به همین می‎خواهند در سریعترین زمان ممکن کارت ویزیت‎های باکیفیت را چاپ نمایند.

چاپ کارت ویزیت فوری بواسطه دستگاه‎های دیجیتال انجام‎ می‎شود. در این روش تمامی اصول و تکنیک‎های چاپ رعایت‎ می‎شود و تنها دستگاه چاپ تغییر‎ می‎کند. سایز و نمونه گیری قبل از چاپ دیجیتال انجام‎ می‎شود و مشتری در جریان فرآیند چاپ قرار‎ می‎گیرد که در صورت تایید طرح روی کارت، پروسه چاپ فوری آغاز‎ می‎شود. برای چاپ فوری کارت ویزیت دو نوع سایز بزرگ و معمولی وجود دارد.

در روش چاپ فوری، انواع کارت‎های ویزیت از قبیل کارت ویزیت گلاسه، کارت ویزیت کتان، کارت ویزیت لمینت مات و براق و کارتهای فانتزی، چاپ‎ می‎شود. تیراژ کارت ویزیت در تعداد مشخص شده از سوی مشتری در کمتر از یک روز به مشتری تحویل داده‎ می‎شود. چاپ فوری کارت ویزیت‎ می‎تواند بر روی انواع سطوح لمینیت، پی وی سی، طلاکوب، شیشه ای، چوبی، فلزی و … انجام شود که از این لحاظ هیچ محدودیتی وجود ندارد.

از این نظر‎ می‎توان به انواع کارت‎های ویزیتی که بصورت فوری چاپ‎ می‎شوند اشاره کرد: کارت ویزیت کتان دورگرد، کارت ویزیت لمینت مات، کارت ویزیت لمینت مات دورگرد، کارت ویزیت سلفون مات، کارت ویزیت سلفون مات دورگرد، کارت ویزیت سلفون براق، کارت ویزیت کتان، کارت ویزیت گلاسه، کارت ویزیت سلفون مربعی، کارت ویزیت لمینیت مات مربعی، کارت ویزیت لمینت براق، کارت ویزیت لمینت براق دورگرد.

چاپ کارت پی وی سی

کارت‎های پی وی سی عموما با ضخامت‎های مختلف از ۳۰۰ تا ۸۰۰ میکرون در تیراژهای ۱۰۰ عدد به بالا چاپ می‏شوند. این نوع کارت ویزیت به شکل گوشه گرد بوده و برای چاپ آنها از ۴ رنگ استفاده می‏شود که به صورت ۲ رو هستند. جنسی که برای چاپ کارتهای پی وی سی استفاده می‏شود، از نوع پلاستیک و انعطاف پذیر است که با داشتن روکش بر روی سطح، از ماندگاری و استحکام بالایی برخوردار هستند. چاپ کارت پی وی سی با درج اطلاعات متغیر و پوشش امنیتی اسکرچ، امکانپذیر است. از آنجا که این نوع از کارتها در تیراژ محدود و زیر هزار عدد چاپ می‏شوند، هزینه‎های چاپ تا حدود زیادی کم شده است. کارت‎های پی وی سی ۷۶۰ میکرونی در ۳ رنگ سفید، طلایی و نقره ای چاپ می‏شوند.

از جمله کارت‎های پی وی سی که در حال حاضر می‏توان اشاره نمود کارتهای سوخت، کارت‎های اعتباری و بانکی، کارت شناسایی و عضویت، کارت‎های کنترل تردد، کارت‎های تخفیف و … می‏باشد. این نوع کارت‎ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و از کیفیت بالایی نیز برخوردار هستند.

نکته ای که در زمان چاپ کارت‎های پی وی سی باید مورد توجه قرار بگیرد، ابعاد استاندارد چاپ است که بشکل CR-80 و ۸۶ × ۵۴ میلیمتر و ضخامت آن ۷۶۰ میکرون (۰٫۷۶ میلی متر) مشخص شده است. کارتهای پی وی سی با توجه به نوع کاربرد از لحاظ ذخیره داده‎ها، دارای انواع گوناگونی می‏باشند که عبارتند از:

 • کارتهای ساده از جمله کارت‎های بانکی
 • کارتهای مغناطیسی از جمله کارتهای بانکی با نوار مغناطیسی
 • کارتهای (بدون تماس) دارای تراشه‎های رادیویی داخلی از جمله کارت مترو
 • کارتهای هوشمند دارای تراشه‎های الکترونیکی قابل مشاهده مانند کارتهای سوخت

زمانی که در زمان چاپ اطلاعات (نام، تصویر و …) در کارتهای شناسایی متغیر باشد، از چاپگرهای کارت پی وی سی استفاده می‏شود. در چاپ این نوع کارتها از دو مکانیزم چاپ حرارتی مستقیم و غیرمستقیم استفاده می‏شود. در روش مکانیزم چاپ حرارتی مستقیم، هد چاپگر بطور مستقیم بر روی ریبون و کارت قرار می‏گیرد و رنگها به سبب حرارت هد بر روی کارت چاپ می‏شوند. در روش چاپ غیر مستقیم، تصویر بوسیله هد روی فیلم چاپ و سپس از فیلم بر روی کارت منتقل می‏شود. این روش ماندگاری و کیفیت و قیمت بالایی دارد.

کارت پرسنلی

چاپ کارت پی وی سی پرسنلی

کارت پی وی سی پرسنلی، در اداره‎ها‎ و شرکت‎ها‎ استفاده می‎‎شود که به شکل هوشمند بوده و برای کنترل تردد و عبور و مرور کارمندان کاربرد دارد. کارتهای پرسنلی مبتنی بر تکنولوژی RFID، حافظه و سایزهای مختلفی دارند که امروزه در بسیاری از سیستم‎ها‎ مورد استفاده قرار می‎‎گیرند.

چاپ کارت پرسنلی یا کارت شناسایی کارمندان، در تیراژهای بالا چاپ می‎‎شود که به دو شکل چاپ دیجیتال و افست، می‎‎تواند انجام شود. تعداد تیراژی که برای چاپ کارت پرسنلی در نظر گرفته شده، بیشتر از ۱۰۰۰ عدد است که بصورت تک کارت (single) و شیت چاپ می‎‎شود. در صورتی که تیراژ چاپ کارت پرسنلی پایین باشد، از روش چاپ دیجیتال استفاده می‎‎شود که به دو شیوه چاپ مستقیم و غیرمستقیم صورت می‎‎گیرد.

اهمیت چاپ کارت پرسنلی

مدیران مجموعه‎ها‎ی مختلف به منظور تمایز میان بخش‎ها‎ی سازمان و افزایش سطح امنیت، برای کارمندان، پرسنل و مهمانان و ارباب رجوع، به چاپ کارت پرسنلی نیاز دارند. به عبارت دیگر چاپ کارت پرسنلی با توجه به سطح تردد بالا در سازمان‎ها‎ و ارگانها و لزوم اطلاع از هویت فرد وارد شده به حریم مجموعه به عنوان پرسنل و یا ارباب رجوع برای دسترسی به بخش‎ها‎ی مختلف سازمان، ضرورت پیدا می‎‎کند. کارت پرسنلی موجب حس رضایت برای پرسنل سازمان و مهمانان می‎‎شود. سیستم چاپ کارت پرسنلی امکان چاپ بر روی انواع کارت PVC و یا کارت هوشمند را فراهم کرده و امکان کدگذاری کارتها توسط این سیستم، امنیت بالایی را برای جلوگیری از سوء استفاده‎ها‎ی احتمالی ایجاد نموده است.

انواع کارت پرسنلی و موارد استفاده

در حال حاضر ۳ نوع کارت پرسنلی چاپ می‎‎شود که عبارتند از:

 • کارت بدون حافظه فقط خواندنی
 • کارت قابل خواندن و نوشتن با حافظه ۱kb
 • کارت قابل خواندن و نوشتن با حافظه ۴ kb

به کارتهای پرسنلی، کارتهای بدون تماس یا Contact Less نیز گفته می‎‎شود و کاربرد آنها برای:

 • کنترل ورود و خروج کارمندان و اتومبیل‎ها‎
 • امکان استفاده در سازمان‎ها‎ به عنوان کارت اعتباری رفاهی و…
 • قابل استفاده در سیستم‎ها‎ی خرید اعتباری از قبیل فروشگاه‎ها‎
 • امکان استفاده در مترو، مجموعه‎ها‎ی ورزشی و تفریحی، بلیط اتوبوس و…

 چاپ کارت ویزیت دیجیتال

کارت ویزیتها یکی از روش‎ها‎ی برقراری ارتباط مشتریان با صاحبان کسب و کار است که وجود آنها برای تمامی مشاغلی که با ارباب رجوع در ارتباط هستند، ضرورت دارد. کارت ویزیت‎ها‎ می‎توانند ذوق، سلیقه و دیدگاه کاری هر شخص را به مشتریان منتقل کنند. در چاپ کارت ویزیت، طرح گرافیکی، جنس کاغذ و جوهر مورد استفاده نقش مهمی را در زیبایی کارت ایفا می‎کنند.

چاپ دیجیتال یکی از روش‎ها‎یی که چاپ را در کمترین زمان ممکن و باکیفیت بالا تحویل می دهد. در این روش کارت‎ها‎ی ویزیت بر روی انواع سطوح انجام می شود. انواع سطوحی که برای چاپ ویزیت استفاده می شود شامل:

۱- کارت ویزیت کتان

این نوع کارت ویزیت بر روی یک مقوای بافتدار ۳۰۰ گرمی صورت می گیرد که موجب زیبایی کارت می شود. یکی از نکات مهم در زمان چاپ کارتهای کتان، داشتن زمینه سفید است. این نوع کارتها به شکل گوشه گرد و سایز بزرگ چاپ می شوند.

۲- کارت ویزیت با مقوای کارتی

از نظر ظاهری کارت ویزیت با مقوای کارتی با وزن ۲۲۰ گرمی، به کاغذ تحریر با ضخامت بالا شباهت دارد. طرحهای گرافیکی این نوع کارتها عموما ساده بوده و بیشتر از تصاویر، به فونت‎ها‎ و نوشته اهمیت داده می شود.

۳- کارت ویزیت گلاسه

مقوای گلاسه ۳۰۰ گرمی، متداولترین جنس برای چاپ کارت ویزیت است که با استفاده از پوشش‎ها‎ی لمینیت و سلفون انجام می شود و به دو صورت مات و براق چاپ می شوند. کارت ویزیت گلاسه به چندین نوع تقسیم شده که عبارتند از:

 • کارت ویزیت گلاسه با پوشش سلفون مات
 • کارت ویزیت گلاسه با پوشش سلفون براق
 • کارت ویزیت گلاسه با پوشش لمینیت مات
 • کارت ویزیت گلاسه با پوشش لمینیت براق
 • کارت ویزیت گلاسه با پوشش سلفون مات مخملی (ضد خش)

Glass Business Cards1

چاپ کارت ویزیت شیشه ای

جدیدترین نوع کارت ویزیتی که در کشور چاپ می‎شود، نوع شیشه ای است. جنس کارتهای شیشه ای از پلاستیک است که در ۳ مدل شفاف، نیمه شفاف و مات چاپ و دارای قطری با ابعاد ۲۴۰میکرون تا ۶۰۰ میکرون می‎باشند.

کارتهای کامل شفاف

برای طراحی کارت‎ها‎ی شفاف، اغلب از رنگهای تیره استفاده می‎شود. رنگ مشکی از پوشش بیش از ۹۰% برخوردار است و بهتر است رنگ متنها مشکی باشد، سایر رنگها نیز متناسب با اشباع شدگی رنگ، نور کمتری را از خود عبور می‎دهند.

کارتهای نیمه شفاف

کارت‎ها‎ی نیمه شفاف با چاپ تمام رنگی، انعطاف پذیر و مقاوم در مقابل خم شدن، با سایز استاندارد عابر بانکی و برش لب گرد، ماندگاری بالا بدلیل روکش دار بودن سطح چاپ، می‎باشند. این نوع کارتها با تیراژ پایین چاپ و اغلب بصورت فوری و چند ساعته به مشتریان تحویل داده می‎شوند.

برای چاپ کارت‎ها‎ی شیشه ای از طراحی‎ها‎ی زیبا استفاده می‎شود که علائم و لوگوها با رنگ‎های‎ زیبا بر روی آنها خودنمایی می‎کند. این نوع کارتها عمر طولانی داشته و قابل شکستن نیستند. یکی از نکات مهم در زمان چاپ این نوع کارتها، استفاده از جوهر و مرکب‎ها‎ی مرغوب است تا حالت چسبندگی کامل داشته باشد و در عین حال با گذشت زمان، کیفیت خود را از دست ندهد.

فرآیند چاپ کارتهای شیشه ای

برای چاپ کارت‎ها‎ی شیشه ای اولین نکته، سایز قالب کارت‎ها‎ است که اندازه استاندارد آن بین ۸،۵ تا ۵،۵ سانتیمتر عنوان شده است. لبه‎ها‎ی کارت نباید تیز باشند و گوشه گرد بودن علاوه بر زیبایی، از آسیب دیدن گوشه‎ها‎ به مرور زمان جلوگیری می‎کند. گاهی برای چاپ کارت شیشه ای می توان از سیستم طراحی آنلاین استفاده کرد که در آن بدون نیاز به اطلاعات فنی، می‎توان از چاپخانه درخواست طرح نمود.

دستگاه چاپ کارت پی وی سی

دستگاه‎ها‎ی چاپ کارت پی وی سی با اشکال و کارکردهای متنوعی در بازار موجود می‎باشند. از جمله ویژگی‎ها‎یی که یک دستگاه چاپ کارت پی وی سی باید داشته باشد، می‎توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- سادگی و سهولت استفاده از دستگاه چاپ کارت

اولین ویژگی یک دستگاه چاپ کارت پی وی سی، سهولت استفاده از آن است بطوری که اپراتور بتواند در محیط‎ها‎ی مختلف به آسانی از آن استفاده کند. همچنین قابلیت تعمیر و وجود قطعات زاپاس یکی دیگر از مزایای دستگاه مناسب است بطوری اگر پس از مدتی دستگاه دچار عیب شد، بتوان آن را تعمیر نمود. داشتن قابلیت SwiftID که از طریق مرورگر وب و بدون هیچ درایور اضافی بر روی دستگاه نصب می شود، در چاپ کارتهای شناسایی به اپراتور کمک می‎کند.

۲- قابلیت استفاده در تمامی مکانها

دستگاه چاپ کارت پی وی سی باید قابلیت بکارگیری در هر مکانی را داشته باشد بطوری که به کاربر اجازه دهد تا در روی میزهای کوچک نیز از آن استفاده کند. ویژگی نوع کارتریج و جایگذاری ساده کارتها موجب شده تا برای سازمان‌هایی که نیازمند یک راه حل برای امنیت کارت شناسایی، پرسنلی و یا عضویت و البته بدون نیاز به اتاق‌های متعدد برای تجهیزات هستند، ‎ استفاده از دستگاه چاپ کارت پی وی سی مناسب باشد.

۳- اطمینان و داشتن ضمانت نامه

در زمان خرید دستگاه چاپ پی وی سی، باید به گارانتی و ضمانت نامه آن دقت کرد. اگر در مدت کوتاهی دستگاه معیوب شود، وجود ضمانتامه و گارانتی در هزینه‎ها‎ی تعمیر موثر است.

۴- ویژگیهای ساختاری

 • امکان کدگذاری کارتهای مغناطیسی
 • مجهز به USB و اتصال اترنت (Ethernet)
 • داشتن کلیدهای تغییر وضعیت به صورت LED رنگی
 • طراحی انعطاف پذیر و جایگزینی آسان کارتریج و مواد مصرفی
 • امکان نگهداری کارت به تعداد زیاد در مخزن نگهدارنده ورودی دستگاه

موارد استفاده دستگاه چاپ پی وی سی

دستگاه چاپ پی وی سی برای چاپ انواع کارت‎ها‎ استفاده می‎شود که عبارتند از: کارت پرسنلی، کارت حضور و غیاب، کارت اعتباری، کارت رستوران، کارت دانشجویی، کارت تخفیف، کارت پارکینگ، کارت باشگاه ورزشی، کارت گارانتی، کارت فرهنگی و آموزشی، کارت هدیه، کارت میهمان، کارت Rfid، کارت پی وی سی، کارت مگنت و . . .