چاپ UV

۱۹ آبان چاپ UV

منظور از چاپ UV چیست؟ | چاپ UV |چاپ یو وی

یوی وی (UV) نوعی جوهر برای چاپ بر روی سطوح مختلف‎ می‏‎باشد. در رابطه با تعریف دقیق UV باید گفت، تینرهای واکنشی که در مقابل اشعه نور خورشید از خود واکنش نشادن داده و خشک و سخت‎ می‏‎شود. چاپهایی که بواسطه UV صورت‎ می‏‎گیرد، شکل برجسته و درخشنده ای دارند. کار چاپ با uv موجب ایجاد جلو‎ها‎ی خاص بصری‎ می‏‎گردد. آنچه که عموما در کشور ما برای چاپ UV رایج است، ایجاد نوعی وارنیش براق و یا مات، بی رنگ و شفاف‎ می‏‎باشد که با دستگاه خاصی بعد از عملیات اصلی چاپ روی تمام یا قسمتهای خاصی از کار چاپ صورت‎ می‏‎گیرد. ماده UV پس از چاپ و در درون محفطه خاص دستگاه یو وی زن در معرض تابش اشعه ماورا بنفش قرار‎ می‏‎گیرد و ضمن نوردهی خشک و ثابت‎ می‏‎شود. پوشش محصول چاپی با این ماده با دو هدف انجام‎ می‏‎شود؛ ۱- ایجاد لایه محافظ سطح چاپ شده در برابر عوامل فرسایشی و ۲- ایجاد جلوه بصری در دیدن شدن رنگ‎ها‎ که با مات کردن و یا براق کردن سطح چاپ شده صورت‎ می‏‎گیرد.

چاپ uv

چاپ UV به چه صورت است؟

سطوحی که به واسطه UV چاپ‎ می‏‎شوند براق بوده و جذابیت خاصی دارند. از UV عموما برای چاپ دیجیتال کارت ویزیت استفاده‎ می‏‎شود که جذابیت خاصی را به این کارت‎ می‏‎بخشد. علاوه برای در بسیاری از چاپخانه از چاپ UV برای لوگو، نام شرکت و نام شخص استفاده‎ می‏‎شود تا از دیگر متنهای کارت متمایز شود و جلب توجه بیشتری داشته باشد زیرا لایه ای که توسط UV ایجاد‎ می‏‎شود در زیر نور درخشش خاصی دارد.

نحوه انجام سفارشات برای چاپ UV

 • ابتدا باید فایل مورد نظر خود را که شامل تصویر و متن است را در فرمت TIFF یا PSD و کیفیت ۳۰۰DPI بصورت ۴ رنگ به چاپخانه مورد نظر ارسال کرد.
 • قسمتهایی از چاپ که قرار است بصورت موضعی از چاپ UV برخودار شود باید به صورت یکدست مشکی تک رنگ مشخص شوند.

مزایای چاپ UV

 1. هزینه پایین به خاطر سطح تماس کم
 2. امکان تعویض کار چاپی در کمتر از ۵ دقیقه
 3. امکان انجام برای صنایع چوب و صنایع بسته بندی
 4. قابلیت تنظیم زمان چاپ با زینک‎ها‎ی در دسترس برای چاپ
 5. تعداد کم برگه‎ها‎ی باطله که در اثر کار با دستگاه ایجاد‎ می‏‎شود
 6. خلق طرح‎ها‎ی جدید به علت انعطاف پذیری بالای دستگاه چاپ UV

نکاتی که باید در چاپ UV مد نظر قرار بگیرد

 • زمانی که نقوش ریزتر باشند، برای چاپ UV نیاز به دقت نظر‎ می‏‎باشد.
 • مرکب‌های متالیک را باید با دقتی خاص همراه با پوشش UV‎ استفاده نمود چرا این مرکب‌ها حاوی ذرات فلزی می‎‎باشند و زمانی که خشک می‎‎شوند، ذرات فلزی به سطح آمده و به راحتی پاک می‌شوند.
 • مرکبهایی که برای چاپ استفاده‎ می‏‎شوند باید با UV سازگار باشند. امروزه تمام انواع پوشش‌های UV‎ حاوی روشن‌کننده‌هایی هستند که در اثر واکنش با الکالاین پیگمنت‌ها، موجب کمرنگ شدن چاپ‎ می‏‎شوند.
 • از آنجایی که UV جذب شونده است، برای چاپ بر روی انواع مقواهای گلاسه کاربرد دارد و برای کاغذهای غیر گلاسه‎ای با وزن پایین قابل استفاده نیست.
 • در فرآیند چاپ بواسطه UV، محصول چاپی باید با لایه‎ها‎ی مختلفی لایه پوشانده شود.
 • به منظور اطمینان از صحت کار چاپ UV باید سفارشات خود را در اختیار کسانی قرار دهید که در این زمینه تخصص داشته باشند. چاپ UV نیاز به برش خطوط و مشخص کردن لب پنجه‎ می‏‎باشد و از این رو افرادی که تخصص و مهارت کافی دارند‎ می‏‎توانند چاپ زیبایی را به شما تحویل دهند.
 • در مرحله سفارشات که پوشش UV‎ در فهرست عملیات چاپ قرار‎ می‏‎گیرد، باید مرکب‌های سازگار با یو وی ( ‎ (UV-Compatible Inks به کار برده شود.
 • مرکب باید بدون واکس‌های پارافینی، سیلیکون‌ها و افزودنی‌های تفلونی باشد. اگر چه این افزودنی‌ها به منظور ایجاد خاصیت ضد خش در مرکب‌ها استفاده‎ می‏‎شود، اما از میزان چسبندگی مرکب به پوشش UV‎‎ می‏‎کاهد.
 • عملیات برجسته‌سازی باید پس از اعمال UV‎ انجام شود.
 • برای چاپ UV، رنگ‏ها‎‎یی از قبیل آبی رفلکس، قرمز روبین، قرمز رودامین و تمام رنگ‌های دیگری که از ترکیب این رنگ‌ها به وجود می‌آیند مانند بنفش، به احتمال زیاد تغییر خواهند کرد.
 • به منظور مقاومت UV در برابر گرمای لامپ‌های UV‎ مقاوم، باید کاملا خشک و سخت شوند. این امر به منظور جلوگیری از وارفتن مرکب در گرما و پشت زدن ورق‌ها در پالت تحویل‎ می‏‎باشد.
 • از این نوع پوشش‌های حلالی نباید استفاده کرد، زیرا حاوی رزین‌ها یا افزودنی‌های واکسی‎ می‏‎باشند که ممکن است چسبندگی پوشش UV به سطح را از بین ببرند.
 • پوشش‌های پایه آب، از نوع آکریلیک هستند و بیشتر آنها به پوشش UV نمی‌چسبند. در حالی که این پوشش‌ها به عنوان زیرسازی مناسب هستند اما قبل از تولید واقعی باید چسبندگی آنها به پوشش UV آزمایش شود.
 • کاغذهایی که برای کارهای UV‎‌دار انتخاب می‎‎شوند، باید فاقد اسید باشند زیرا اسید می‌تواند موجب زرد شدن پوشش UV‎ پس از یک مدت کوتاه و ایجاد مشکل در چسبندگی آن شود. علاوه بر این باید از اعمال پوشش UV‎ روی لب‌چسب‌ها خودداری شود. این پوشش عملکرد چسب‌ها را در طول عملیات پس از چاپ از بین می‎‎برد.
 • به منظور کاهش تولید مواد ارگانیک فرار و همچنین بهبود کیفیت هوای محیط، چاپخانه‌ها از الکل ایزوپروپیل در محلول رطوبت‌دهی استفاده نمی کنند. در گذشته الکل به منظور افزایش خواص رئولوژیکی و خشک شدن سریع‌تر مرکب کاربرد داشته است اما در حال حاضر ایزوپروپیل به بازار آمده‌ که مشکلات خاصی را برای فرایند چاپ و اعمال پوشش UV به همراه دارند زیرا این ماده مثل نرم‌کننده (Plasticizer) عمل می‌کنند و موجب نرم شدن مرکب شده که این امر، چسبندگی UV به سطح چاپ را کاهش‎ می‏‎دهد. از این رو توصیه می‎‎شود از ایزوپروپیل کمتر استفاده شود.
 • اگر چه برخی از ماشین‌های UV‎ سیستم‌های تمیزکننده یا فوتک دارند که پودرهای بجا مانده روی کار را برمی‌دارد، اما توصیه می‎‎شود هنگام چاپ UV باید از پودرهای خشک کننده حدالامکان استفاده نشود و هر دو طرف کاغذها باید قبل از ورود به دستگاه UV به طور کامل تمیز شوند. در غیر این صورت پودرها روی ورق چاپ شده به هم چسبیده و بعد از اعمال UV روی آن، به صورت جلوه ماسه‌ای ظاهر می‎شود.
 • بعضی کاغذهای گلاسه دارای پوشش متخلخل می‎‎باشند از اینرو باید مواد UV‎ را قبل از خشک شدن، جذب و جلوه نهایی پوشش UV‎ را رگه‌دار نمود. همچنین نباید بر روی کاغذهای بیش از حد درخشنده و براق که به روش قالبی پوشش‌دار شده‌اند، چاپ UV‎ صورت گیرد.
 • از آنجایی که پوشش UV‎ روی رنگ‌های تیره‌تر و تنپلات، اثر انگشت را بیشتر از رنگ‌های روشن و رنگ‌های ترکیبی نشان می‌‌دهد، بنابراین کاغذهای بدون پوشش نباید UV‎ شوند.