کارت تبریک چیست؟

۱۵ اسفند کارت تبریک چیست؟

کارت تبریک | چاپ کارت تبریک | طراحی کارت تبریک | کارت تبریک نوروز

تبریک گفتن به دوستان، آشنایان، اعضای خانواده، همکاران و … به اشکال متفاوتی انجام می‌شود. یکی از روش هایی که می‌توان خیلی صمیمانه احساسات خود را بیان کرد، استفاده از کارت تبریک است. کارت تبریک حاوی تصویر و متن متناسب با موضوع تبریک است که در آن متن و نوشته جهت ابزار دوستی درج می‌شود. کارت تبریک ها عموما در ایام خاصی از قبیل تحسین، ابراز تشکر و قدردانی و تبریک است. برای فانتزی شدن فضای تبریک، می‌توان کارتها را درون یک پاکت زیبا و مخصوص قرار داد.

بسیاری تصور می‌کنند با ورود دنیای دیجیتال و قابلیت ارائه یک متن زیبا از طریق تلفن همراه، نیاز به کارت تبریک را کمرنگ کرده است. این در حالی است که هنوز هم هدیه دادن یکی از سنت های ما ایرانیان محسوب می‌شود که در کنار آن دادن کارت تبریک این سنت را تکمیل می‌کند.

کارتهای تبریک می‌توانند به دو شکل دستی و یا چاپی تهیه شوند که در درون یک جعبه مقوایی شکل قرار می‌گیرند. در حال حاضر شاهد طراحی کارت تبریک هایی با تزئینات جواهری هستیم که قیمت بالایی نیز دارند و برای موارد خاص استفاده می‌شوند.

کارت تبریک

تاریخچه طراحی کارت تبریک

چینی ها به عنوان اولین سازنده کارت تبریک شناخته شده اند که پس از آن نیز مصری ها با استفاده از کاغذ پاپیروس، پیامهای تبریک خود را از این طریق ارسال می‌کردند. در قرن چهاردم در اروپا کاغذهای دست ساز سطح مناسبی برای چاپ متن به منظور تبریک بود. آلمانی ها با استفاده چوب پیام تبریک سال نو را ارسال می‌کردند. و شاید مقدمه ای شد برای شکل گیری کارت تبریک های امروزی.

شرکت های هال آمریکن گریتینگز و مارک کاردز به عنوان بزرگترین سازنده های کارت های تبرک در جهان شناخته شده هستند سالانه یک میلیارد پوند صرف کارت تبریک می‌کنند. این امر بیانگر میزان استفاده بالای شهروندان انگلیسی از کارت تبریک دارد. آنچه امروز با عنوان کارت تبریک شناخته شده، اولین بار در دهه ۱۹۳۰ شکل گرفت و بصورت کاملاً حرفه ای در اختیار مشتریان قرار گرفت.

birds-and-bees-greeting-card

چاپ کارت تبریک

چاپ دیجیتال کارت تبریک تاثیر زیادی در زیبایی آن دارد. همه افرادی که از این کارت برای تبریک ایام خاص به عزیزان خود استفاده می کنند، تمایل دارند تا شکل ظاهری، نوع چاپ، رنگ و … کارت تبریک زیبا و هیجان آور باشد. به عبارت دیگر اگر کارت تبریک با طراحی حرفه ای و چاپ اصولی انجام شود، می تواند هدیه بسیار مناسبی برای تبریک نوروز،کریسمس و مهمانی افطاری یا هر مناسبتی باشد. طرح کارت تبریک به هر میزان که زیبا باشد، زمانی که چاپ کارت بی کیفیت انجام شود، تاثیر زیادی در برانگیختن احساسات دیگران خواهد داشت.

بهترین روش برای چاپ کارت تبریک، استفاده از چاپ دیجیتال است که در مدت زمان کوتاهی فرآیند چاپ انجام می شود و در عین حال می توان تمام فایل های تصویری را به شکل دلخواه بر روی سطح مورد نظر چاپ کرد. در روش چاپ دیجیتال، درج آرم و لوگوی شرکت، پیام تبریک، امضا و سایر جزئیات به همان شکل مورد نظر بر روی کارت تبریک قرار می گیرد.

قابلیت های چاپ دیجیتال برای کارت تبریک

 • قابلیت چاپ با اطلاعات متغیر از قبیل متن، تصویر، انتخاب رنگ زمینه، درج اسامی مورد نظر
 • امکان چاپ کارت عروسی به شکل اختصاصی
 • چاپ کارتهایی با سایز های ۱۵*۱۵ و ۱۵*۲۱
 • چاپ تعداد ۱۵ کارت در یک نوبت چاپ
 • تحویل کارتها در یک روز کاری

موضوعات کارت تبریک

کارتهای تبریک با موضوعاتی از قبیل تولد، موضوعات عاشقانه، تبریک عید نوروز، ولنتاین، تبریک روزهای خاصی همچون روز مادر، روز پدر، کارت تبریک با موضوعات غمگین، تجارت و کسب و کار، موضوعاتی آسمان، موضوع کامپیوتر، فانتزی و گاهی نیز کارت تبریک متحرک و … می باشند.

نکاتی در چاپ دیجیتال کارت تبریک

 • از هر طرف، کارت باید حداقل ۵ میلیمتر از حاشیه فاصله داشته باشد.
 • سفارشات مشتریان در قالب فایل های tiff یا pdf دریافت می شود.
 • کارت های تبریک برای هر یک از مشتریان به صورت اختصاصی چاپ می شود که براساس سلیقه و سفارش آنها خواهد بود.
 • تصاویری که بر روی کارت تبریک درج می شود باید متناسب با موضوع مناسبت داشته باشد.
 • لازم به ذکر است که هزینه طراحی کارت از چاپ مجزا است و در صورت استفاده از سلفون، قیمت کارت تبریک افزایش می یابد.

کارت تبریک2

طراحی کارت تبریک

قبل از آغاز چاپ دیجیتال کارت تبریک، آنچه اهمیت زیادی در زیبایی کارت دارد، طراحی زیبا و منحصر به فرد است که می‎تواند نقش مهمی را در خاص بودن کارت تبریک ایفا کند. طراحی کارت تبریک توسط گرافیست ها انجام می‎شود که رشته‎های دیگری نیز همچون عکاسی، نقاشی نیز توانایی طراحی کارت تبریک زیبا را دارند.

متنهایی که در کارت تبریک استفاده می‎شوند، باید کوتاه و رسا باشند در عین حال از فونت های نستعلیق برای آنها استفاده شود زیرا جذابیت خاصی را به کارت می‎بخشند. تصاویری که برای طراحی کارت انتخاب می‎شوند، باید براساس موضوع تبریک باشند. برای مثال اگر کارت تبریک برای موضوعات عاشقانه استفاده می‎شود، رنگ قرمز مناسب تر است.

گاهی یک کار تبریک برای موضوعات تاریخی هدیه داده می‎شود. برای مثال استفاده از کارت تبریک برای روز ملی شدن صنعت نفت که باید تصاویر تاریخی و متناسب با موضوع در آن درج شود. انتخاب متن هایی که با موضوع تبریک سنخیت داشته باشد، نیز از نکاتی است که در زمان طراحی کارت تبریک باید به آن توجه شود. چرا که مهمترین کارکرد کارت تبریک، معرفی و تشریح هر موضوعی است که روی آن چاپ یا طراحی می‎شود.

برای طراحی و چاپ دیجیتال کارت تبریک از نرم افزارهای متعددی استفاده می‎شود. یکی از این نرم افزار هاPearl Mountain Greeting Card Builder است که یک برنامه ساده و کاربردی برای طراحی کارت های تبریک می‎باشد. کاربران با استفاده از این نرم افزار می‎توانند در کمترین زمان ممکن تصاویر زیبایی را خلق و در روی کارت تبریک قرار دهند. لازم به ذکر که تمامی نرم افزارهایی که برای طراحی کارت تبریک استفاده می‎شوند، در عین سادگی نیاز به خلاقیت کاربر نیز دارند.

در نرم افزار ها Pearl Mountain Greeting Card Builder، می‎توان کارتهای تبریکی که پیش تر استفاده شده نیز وارد برنامه کرد و با ویرایش و اصلاح، تصاویر و متون جدید را به آن اضافه کرد. از سوی دیگر وجود کارت تبریک های آماده با موضوعاتی از قبیل جشن تولد، جشن عروسی، سال نو، کریسمس، ولنتاین و …. موجب راحتی کار می‎شود. قبل از چاپ کارت تبریک، طرح مورد نظر از طریق اشتراک گذاری برای مشتریان فرستاده می‎شود تا نظرات آنها جویا و سپس کار چاپ دیجیتال آغاز شود.

انواع کارت تبریک

انواع کارت تبریک

اشکال کارت تبریک و زیبایی آنها تاثیر زیادی بر برانگیختن احساسات دوستان دارند. به همین دلیل در هنگام انتخاب کارت تبریک باید براساس سلیقه دوستان عمل کرد. کارت تبریک ها به انوع مختلفی تقسیم می‎شوند. در این صورت دو نوع کارت تبریک خواهیم داشت که عبارتند از:

 1. کارت تبریک های ساده و معمولی
 2. کارت تبریک های سه بعدی

کارت تبریک های ساده و معمولی تنها دارای متن و تصاویری هستند که بر روی آنها چاپ شده است. این در حالی است که کارت های تبریک سه بعدی علاوه بر متن و تصاویری، بر روی آنها اشکالی از قبیل شکلهای هندسی، گل و . . . قرار می‎گیرد. این اشکال عموما دستی هستند و با بوسیله چسب بر روی کارت تبریک چسبانده می‎شوند.

کارت های تبریک بر روی مقوا یا کاغذ چاپ شده و به شکل تاشو می‎باشند. برای زیبایی بیشتر این نوع کارتها از وسایل تزئینی همچون روبان یا بند طلایی نیز استفاده می‎شود که زیبایی کارت تبریک را دو چندان می‎کند. در تقسیم بندی دیگری از کارت های تبریک آنها را براساس مناسبت دسته بندی می‎کنند که به شکل زیر می‎باشند:

 • کارت های سالگرد از قبیل کارت تبریک تولد، ازدواج و …
 • روز های مقدس همچون تبریک سال نو خورشیدی، اعیاد مذهبی، عزاداری ها و …
 • وقایع دوست داشتنی از قبیل تبریک فارق التحصیلی، به دنیا آمدن کودک، ترفیع رتبه و …
 • همدردی مانند آرزوی بهبودی، آگهی تسلیت، تاسف برای از دست رفتن عزیز و …
 • مسائل شخصی از قبیل تشکر، دوستی و عشق، عذر خواهی و …

برای چاپ کارت تبریک از روش های مختلفی استفاده می‎شود. در هر صورت برای چاپ کارتهای ساده و معمولی روش چاپ دیجیتال مناسب تر است زیرا قابلیت بیشتر در اختیار اپراتور قرار می‎گیرد که با استفاده از آن می‎تواند کارتهای تبریک زیباتری را به مشتریان تحویل دهد.