چاپ رنگی

۳۰ مرداد چاپ رنگی

چگونه می توانید چاپ رنگی انجام دهید؟

ممکن است عکس ها حاوی میلیون ها رنگ باشند. اما بیشتر چاپگر های رومیزی و ماشین های چاپ تنها می توانند تعداد انگشت شماری از رنگ ها را چاپ نمایند. بنابراین چگونه می توانید تمامی رنگ های زیبای یک عکس را با تعداد کمی جوهر چاپ کنید؟ حتی اگر فقط یک متن یا عکس دو یا چند رنگ داشته باشد، برای چاپ رنگی در صورتی که از چاپگرهای رومیزی، ماشین های چاپ و یا چاپگرهای دیجیتال استفاده کنید، نیاز به آماده سازی خاصی خواهید داشت. اگر چه چاپ رنگی معمولی گران در می آید، اما روش هایی وجود دارد که هم می توانید صرفه جویی کنید و هم رنگ مورد نظر خود را بدست آورید.

چگونه می توانید چاپ رنگی را بر روی میز انجام داد، برای اینکار از چاپگر های سریع استفاده کنید.

چاپ رنگی

کالیبراسیون رنگ

مرحله اول چاپ رنگی دقیق، کالیبره کردن می باشد. به صورت ساده این عمل به معنای تنظیم مانیتور و چاپگر به گونه ای است که وقتی سایه قرمزی بر صفحه مشاهده می کنید، مشابه باشد با سایه قرمزی که از چاپگر دریافت کرده اید. اگر یک علامت به رنگ آبی تیره را اسکن کردید، می خواهید آبی یکسانی در گرافیک و کاغذی که چاپ کرده اید، داشته باشید. برنامه های نرم افزار گرافیکی بسیاری ساخته شده اند که دارای ابزار مدیریت رنگ هستند. ممکن است از این ابزار برای کالیبره کردن مانیتور و چاپگر استفاده کنید. همچنین روش های بسیار ساده ای وجود دارند که نتیجه مطلوبی بدست می دهند. از روش های پیچیده تر هنگامی استفاده می شود که تطابق رنگ بسیار مهم باشد.

راهنمای رنگ

حتی زمانی که از کالیبره کردن برای چاپ رنگی استفاده شود بازهم میان آنچه در صفحه میبینید و آنچه بر روی کاغذ چاپ می شود، اختلاف وجود دارد. با استفاده از راهنمای رنگ چاپ شده، می توان رنگ خاص جوهر را انتخاب کرد، این رنگ ها را می توان از طریق نرم افزار ایجاد کرد. با استفاده از چنین نرم افزارهایی مطمئن باشید چاپ شما بسیار نزدیک به راهنمای چاپ خواهد شد. رنگ های PANTONE عموما در زمینه طراحی گرافیکی استفاده می شوند. قالب های رنگی در برخی برنامه های نرم افزاری گرافیکی گاهی اوقات شامل برخی جوهر رنگ های مشابه با PANTONE و سایر سیستم های رنگی هستند شما می توانید با مشورت با یک مرکز چاپ خوب از اهنمایی آنها برای چاپ کردن رنگ بهرمند شوید.

جوهر رنگ ها

زمانی که دانستید باید از چه رنگ هایی استفاده کنید، باید این را نیز بدانید که چگونه باید این رنگ ها را بر روی کاغذ چاپ نمایید. دو روش کلی برای چاپ رنگی وجود دارد: پروسه رنگ یا رنگ نقطه ای. با این حال روش چاپ رنگی کاملا دیجیتال نیز وجود دارد.

  • CMYK یا پروسه چاپ با استفاده از تنها ۴ لایه جوهر رنگ نقطه ای در صفحه که با استفاده از این رنگ های زیادی را می توان ایجاد کرد. روش چاپ رنگی کاملا دیجیتال نیز از جوهر CMYK استفاده می کند اما آماده سازی فایل در آن دشوار است. برای اینکه تصاویر عکس واضح تر به نظر برسد، ۶ یا ۸ رنگ در نظر بگیرد.
  • چاپ نقطه رنگ از جوهر پیش ساخته با سایه های مختلفی استفاده می کند. استفاده از جوهر سیاه به علاوه نقطه رنگ، روشی برای صرفه جویی در هزینه چاپ رنگی افست می باشد.

آماده سازی فایل

روش آماده سازی فایل های دیجیتالی برای چاپ رنگی بر اینکه چگونه رنگ در صفحه به نظر می رسد تاثیر می گذارد.

  • چاپ کردن رنگی افست نیازمند این است که رنگ از فایل دیجیتال شما جدا شود.
  • چاپ دیجیتال رنگی به جداسازی نیازی ندارد اما همچنان شما باید به درستی رنگ ها را در فایل دیجیتال خود با استفاده از CMYK  مشخص کنید با اینکار هر زمان که چاپگر درخواست داد انجام دهید
  • برای چاپ با کیفیت تر از کاغذ های روشن تر استفاده کنید.

خدمات چاپ

می توانید در هزینه صرفه جویی کنید و با دانستن اینکه به دنبال چه هستید و دانستن اینکه چگونه خدمات چاپ تجاری را بیابید، عکس هایی با چاپ رنگی با کیفیت بدست آورید. هرچند برخی افراد علاقه دارند به صورت محلی کار کنند، اما با این وجود خدمات خوبی در اینترنت با کیفیت مناسب ارائه شده اند. به صورت آنلاین جستجو کنید، فایلی آپلود نمایید و از این طریق چاپ رنگی خود را به خانه، دفتر کار یا مستقیما به مشتری برسانید.

چاپگر های رومیزی

بسیاری از کامپیوتر های خانگی دارای این گونه از چاپگر ها می باشند. چاپگر های جوهر افشان و چاپگر های عکس اغلب همراه با سیستم های کامپیوتری هستند. چاپگر های لیزری رنگی که زمانی هزاران ریال قیمت داشتند، امروزه قیمت کمی دارند و چاپ سریع، زیبا و واضحی بدست می دهند.

بدون رنگ

زمانی که به چاپگر رنگی دسترسی ندارید ممکن است فکر کنید که تمام کار شما سیاه و سفید خواهد شد. در حالی که چنین نیست، روش های بسیار ساده ای وجود دارد تا طراحی های رنگارنگی حتی از چاپگر لیزری سیاه و سفید بدست آید.

منبع:about tech