بزرگترین مشکلات چاپ در استان گلستان

۱۹ مهر بزرگترین مشکلات چاپ در استان گلستان

در مراحل گوناگون چاپ لازم است نیازها و انتظارات مشتریان با ارائه کار با کیفیت برآورده شود

اگر چه صنعت چاپ به معنای امروزی، تاریخچه ای مبهم در ایران دارد، اما گلستان در آن سال های دور با همت احمدعلی ریحانی یکی از علاقه مندان به توسعه فرهنگ و ادبیات ، صاحب اولین دستگاه چاپ مدرن آن دوره شد. در خصوص تاریخچه صنعت چاپ ایران ،برخی دوران ایلخانان را آغاز ورود صنعت چاپ به کشور می دانند، ولی آنچه مشخص است، نخستین کتابی که در ایران چاپ شد، زبور داوود یا ساغموس است که در سال ۱۶۳۸ به زبان و خط ارمنی در ۵۷۲ صفحه در جلفای اصفهان چاپ شد و از آن پس این صنعت به دیگر شهرهای ایران و از جمله گرگان گسترش یافت و با توجه به ضرورت و نقش آن در توسعه و رشد علم و دانش، شهرهای بزرگ یکی پس از دیگری شاهد راه اندازی مراکز چاپ و نشر شد.

%d8%b5%d9%86%d8%b9%d8%aa-%da%86%d8%a7%d9%be

این صنعت هم اینک در منطقه گلستان توسعه بسیار یافته و مطابق آمارها ۱۳۸چاپخانه یا واحدهای مرتبط با چاپ در شهرهای این استان وجود دارد، هرچند مشکلات بسیاری فعالیت آنها را تحت تاثیر قرار داده است. با وجود توسعه و افزایش تعداد این چاپخانه ها، آنچه به دغدغه این روزهای صاحبان این واحدها تبدیل شده، مشکلات و نارسایی های فراوانی است که این واحدها را روز به روز به مرز ورشکستگی و تعطیلی نزدیک تر می کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در این زمینه با یادآوری مشکلات ساختاری، از نبود همکاری بین بخش دولتی و خصوصی در حوزه چاپ استان گلایه کرد و گفت: سفارش های چاپی بخش دولتی و خصوصی به خارج از استان سبب آسیب و رکود این صنعت در گلستان شده است و بر لزوم ارتقا تولیدات چاپی گلستان تاکید کرد و افزود: در مراحل گوناگون چاپ لازم است نیازها و انتظارات مشتریان با ارائه کار با کیفیت برآورده شود.
وی با یادآوری فعالیت ۱۳۸ واحد چاپی در استان، اظهار کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان تلاش می کند با استفاده از ظرفیت تخصصی اتحادیه چاپخانه داران، در راستای حل مشکلات این صنف بیش از پیش تلاش کند. مدیرکل ارشاد اسلامی گلستان، فرسودگی ماشین آلات چاپ را از مشکلات این حوزه مطرح کرد و گفت: به روز رسانی این ماشین آلات و تهیه دستگاه های جدید و روزآمد، نیازمند تزریق اعتبارات و بهره مندی از تسهیلات بانکی کم بهره است.
رئیس اتحادیه چاپخانه داران گلستان هم ارزان فروشی را یکی از بزرگترین مشکلات صنعت چاپ دیجیتال استان دانست و گفت: دلیل اصلی این معضل بزرگ در استان، رقابت ناسالم میان چاپخانه داران و لجبازی های بدون سرانجام برای جذب مشتری است.
حمید بارچیان افزود: ارزان فروشی گونه ای بی اخلاقی است که قانون راهی برای مبارزه با آن تعیین نکرده است، اما می توان در آئین نامه اتحادیه چاپخانه داران مقابل این بی اخلاقی ایستاد. وی یکی از بزرگترین مشکلات چاپ گلستان را نیز انتشار تولیدات آن در استان های دیگر دانست و گفت: براساس اطلاعات موجود ، بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد کارهای چاپی گلستان به استان های همجوار فرستاده می شود ،درحالی که چاپخانه های گلستان توانایی انجام انواع کارهای چاپی را دارند.
رئیس اتحادیه چاپخانه داران گلستان بیان کرد: به عنوان مثال بیشتر کتاب های آموزشی استان برای انجام امور چاپی به استان های همجوار فرستاده می شود و ما این مشکل را با مدیران و ارگان های دولتی در میان گذاشتیم اما متأسفانه هنوز این مشکل حل نشده است.
بارچیان اظهار کرد: اگر این گونه کارهای چاپی توسط چاپخانه های استان انجام شود، بخش زیادی از مشکلات این واحدها از نظر اقتصادی و مالی و همچنین احتمال بیکاری افراد شاغل در این چاپخانه ها برطرف خواهد شد. وی رکود را نتیجه این گونه سوء رفتارها در انتقال کارهای چاپی به استان های دیگر دانست و گفت: حل این مشکل به حمایت های بیشتر و مستمر مانند دادن سهم چاپ کتب درسی به چاپخانه های گلستان نیاز دارد.
به گفته وی؛ چاپ و نشر در دنیا صنعتی مادر و زیربنایی است که هر گونه آسیب به آن منجر به افت و وارد شدن خسارت به دیگر صنایع و بخش های مرتبط می شود ،اما متاسفانه در ایران این گونه نیست و به عنوان مثال تعطیلی چند چاپخانه در گلستان باعث تلاش، تحرک و اقدام مثبتی برای جلوگیری از وقوع آن نشد. رئیس اتحادیه چاپخانه داران گلستان ادامه داد: صنعت چاپ در دنیا به عنوان نیاز اولیه انسان ها مطرح است، اما در ایران جایگاه مدیریتی صنعت چاپ به دفتری در وزارتخانه تقلیل یافته است درحالی که باید معاونت چاپ و نشر در وزارتخانه تشکیل شود.
نشریات یکی از مشتریان ثابت چاپخانه ها هستند، اما در گلستان شرایط به گونه ای است که به دلایل گوناگون برخی از این نشریات تمایلی به سپردن مسئولیت انتشارات خود به چاپخانه های استان نداشته و ترجیج می دهد این کار را به واحدهای چاپی استان های مجاور بسپارند.
مدیرمسئول نشریه گلشن مهر که نشریه ای با زمان چاپ منظم است گفت: گلشن مهر هفته ای ۴ شماره با شمارگان چند هزار نسخه ای منتشر می شود، اما شرایط برای انتشار این روزنامه در گلستان فراهم نیست و ما مجبور به چاپ آن در ساری هستیم.
مریم قرآنی اظهار کرد: گلشن مهر در گذشته به صورت هفتگی منتشر می شد و به دلیل فوریت نداشتن زمان انتشار و تحویل آن ، چاپ در گرگان انجام می شد، اما از زمان زیاد شدن تعداد وعده های انتشار و ناتوانی چاپخانه های گلستان در تحویل به موقع، بر خلاف میل باطنی مجبور هستیم این کار را در ساری انجام دهیم. وی افزود: چاپخانه ساری نشریه را هفت ساعت پس از ارسال فایل طراحی شده به ما در گرگان تحویل می دهد، اما چاپخانه های گلستان این کار را در زمانی بیشتر و حداقل ۱۵ ساعته انجام می دهند که تداوم این شرایط برای نشریه ای که به دنبال سرعت در زمان انتشار، درج آخرین اخبار استان و تحویل به موقع به مخاطب است، دشوار و تحمل نشدنی می باشد و ادامه داد: دلیل اصلی سرعت چاپ در ساری، تجهیزات مدرن تر آن در مقایسه با چاپخانه های گلستان است که موجب شده علاوه بر گلشن مهر، چند نشریه دیگر استان هم مجبور به چاپ نشریات خود در ساری و یا حتی تهران شوند. او بیان کرد: پیگیری های زیادی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و برخی از این چاپخانه داران برای توافق و حل مشکلی که منجر به خروج این حجم بالای پول از استان می شود ،انجام دادیم اما در نهایت به نتیجه مشخص و منطقی نرسیدیم.
وی از آمادگی نشریه خود برای راه اندازی چاپخانه مجهز به دستگاه های پیشرفته چاپ در گرگان نیز خبر داد و گفت: همه زیرساخت های لازم اجرای این طرح از طرف گلشن مهر مهیا است که امیدواریم با حمایت و مساعدت مسئولان این طرح را که منجر به جلوگیری از خروج سرمایه های زیاد از استان می شود ،به سرانجام مطلوب برسانیم.
به نظر می رسد یکی از راهکاری های خروج از بحران های به وجود آمده در صنعت چاپ دیجیتال گلستان، به روز رسانی دستگاه های قدیمی و فراهم آوردن تجهیزاتی است که علاوه بر افزایش کیفیت محصولات چاپ شده ، قیمت تولیدات چاپی استان را نیز تا حد زیادی کاهش دهد. تردیدی وجود ندارد که حجم فراوان انتظارات و فعالیت های منتقل شده به استان های همجوار، دلیلی جز ارزانی، کیفیت بالا و تحویل زودهنگام ندارد که می توان با تدبیر و اقدام به موقع، از این فرایند آسیب رسان به اقتصاد استان جلوگیری کرد.

منبع: تی نیوز