چاپ فاکتور

۲۲ آبان چاپ فاکتور

چاپ فاکتور نیز یک امر تخصصی است و طراحی فاکتور نیاز به تخصص و توانایی کار با نرم افزارهای خاصی دارد.

فاکتور برای فروشگاه ها و شرکت های بزرگ تجاری کاربرد زیادی دارد. در طی روز فاکتورهای زیادی در این مراکز به دست مشتریان داده می شود که در آنها اطلاعاتی از قبیل تعداد کالا، جنس، رنگ، قیمت و … ثبت می شود. فاکتور به صورت یک جدول و چارت است که باید مکان ثبت اطلاعات به طور دقیق در آن مشخص شود. طراحی فاکتور نیاز به تخصص و توانایی کار با نرم افزارهای خاصی دارد. در عین حال چاپ دیجیتال فاکتور نیز یک امر تخصصی است.

%da%86%d8%a7%d9%be-%d9%81%d8%a7%da%a9%d8%aa%d9%88%d8%b1

نحوه چاپ فاکتور

برای چاپ فاکتور لازم است تا نکات و موارد زیر مد نظر قرار بگیرد:

نحوه طراحی فاکتور

قبل از اینکه فاکتور به مرحله چاپ برسد، باید به درستی طراحی شود. برای طراحی فاکتور رعایت مجموعه ای از نکات اهمیت دارد که عبارتند از:

  • رزولوشین فاکتور نباید بیشتر از ۳۰۰ پیکسل بر اینچ باشد. در عین حال بهتر است مُد آن CMYK انتخاب شود.
  • ابعاد تعرفه تعیین کننده ابعاد فاکتور است. همچنین باید فضایی نیز برای منگه فاکتورها در نظر گرفته شود که عموماً ۲ سانتیمتر می باشد.
  • در طراحی فاکتور به درج واژه «شماره» نیاز نیست. زیرا زمان شماره زنی این واژه به طور خودکار ثبت می شود. برای درج واژه شماره نیاز است تا فضای مجازی به ابعاد ۱*۳ در نظر گرفته شود.
  • نباید برای فاکتور از طرح تمپلات استفاده شود.
  • برای فاکتورهای NCR نباید از هیچ طرحی استفاده شود. این نوع کاغذ حساس است و استفاده از چهار رنگ برای آن توصیه نمی شود.
  • برای ذخیره قالب فاکتور باید از فرمت JPG استفاده شود.

 

چاپ فاکتور با انواع روش های چاپ

یکی از سوالات رایج مشتریان برای سفارش چاپ فاکتور، امکان استفاده از انواع روش های چاپی است که شامل حروف چینی، چاپ ملخی و یا ریسوگراف می باشد. این در حالی است که هیچ یک از این روش ها برای چاپ فاکتور قابل استفاده نیست و تنها از روش افست استفاده می شود.

در چاپ فاکتور از شماره استفاده می شود. فاکتور در دسته های رنگی سفید، آبی و زرد چاپ می شود که هر سری از این نسخه های سه تایی، یک شماره محسوب می شود. زیرا هر سری یک شماره سریال یکسان دارد. نسخه های فاکتور در رنگ کاغذ با یکدیگر تفاوت دارند و هیچ تفاوتی از نظر رنگ چاپ میان آنها وجود ندارد.

چاپ فاکتور در کاغذ A4 و A5

فاکتور می تواند در کاغذهای A4 و A5 انجام شود. اما هزینه چاپ ۲۰۰۰ فاکتور A5 بیشتر از ۱۰۰۰ عدد فاکتور A4 محاسبه می شود. زیرا در کاغذهای A5 هزینه زینک، چاپ و کاغذ یکسان برای شماره زنی، پرفراژ و … با تعداد بیشتری همراه است. بنابراین هزینه بیشتری از مشتریان دریافت می شود.

همچنین مشتریان می توانند چاپ فاکتور خود را در کاغذهای کوچکتر مثل A6 یا B6 نیز سفارش دهند. در این صورت هزینه چاپ در این کاغذها بیشتر محاسبه می شود. همزمان با کوچکتر شدن کاغذ، باید به تعداد کاغذها و نسخه های چاپ اضافه شود. برای مثال کاغذ A5  دو برابر کاغذ A6 است. پس اگر مشتری قصد سفارش کاغذ A6 را دارد، باید تعداد سفارشات خود را دو برابر سفارش کاغذ A5 اعلام کند.

یکی دیگر از نکات چاپ فاکتور، تفاوت رنگ کاغذ در نسخه ها می باشد. همچنین هزینه های آن بیشتر محاسبه می شود.

استفاده از کاغذ گلاسه در چاپ فاکتور

برای چاپ فاکتور از کاغذهای نازکی استفاده می شود که بر روی کاغذ بعدی اثر چاپ آن باقی بماند. حال اگر از کاغذ گلاسه که ضخیم است، استفاده شود، اثر خودکار بر روی برگه بعدی باقی نمی ماند. از سوی دیگر، هزینه چاپ دیجیتال فاکتور با کاغذ گلاسه مقرون به صرفه نیست. همچنین برای چاپ فاکتور نمی توان از کاغذ NCR استفاده کرد.